Aktualności

Nietrzeźwa matka chciała odebrać swoje dziecko z przedszkola

Data publikacji 21.04.2023

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali nietrzeźwą 35 – letnią matkę dwójki dzieci. Kobieta mając w organizmie 2,7 promila alkoholu miała po opieką 10 – letnie dziecko, a drugie próbowała odebrać z przedszkola.

W środę (19.04.br.), tuż przed godziną 16 operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez pracownicę jednego z oświęcimskich przedszkoli o nietrzeźwej kobiecie, która przyszła odebrać swojego 5-letniego syna.
Najbliżej miejsca zdarzenia byli policjanci z oświęcimskiej drogówki. Mundurowi natychmiast udali się do wskazanej placówki. W trakcie czynności ustalili, że przedszkolanka, wyczuwając woń alkoholu od matki pięciolatka, odmówiła wydania dziecka pod jej opiekę.  Okazało się również, że nietrzeźwa kobieta przyszła do przedszkola, mając już pod opieką swoją 10-letnią córkę.  Badanie stanu trzeźwości 35-latki wykazało 2,7 promila alkoholu. Kobieta została zatrzymana i trafiła do oświęcimskiej komendy Policji, natomiast małoletni zostali oddani pod opiekę rodziny.
Wobec 35-latki zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniej, nad którą miała ona obowiązek opieki.
Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan, w jakim kobieta sprawowała opiekę, może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.
W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony