Aktualności

Przeciszów. Znęcał się nad matką i siostrą. Trafił do aresztu śledczego

Data publikacji 25.04.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze zatrzymali, a następnie w areszcie śledczym  osadzili 46 – letniego mieszkańca gminy Przeciszów. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad matką oraz siostrą.

W poniedziałek (17.04.2023)  tuż przed godziną 15  operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące agresywnego zachowania mieszkańca gminy Przeciszów wobec swojej rodziny. Pod wskazany adres udał się policyjny patrol. W rozmowie z pokrzywdzonymi: 64 - letnią  matką agresora oraz jego 40 – letnią siostrą mundurowi ustalili, że nietrzeźwy wszczął awanturę podczas której stosował przemoc wobec obu kobiet. Pokrzywdzone zostały objęte pomocą w ramach procedury Niebieska Karta, natomiast 46 – latek został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,8 promila alkoholu.

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z zatorskiego komisariatu Policji. W ciągu dwóch dni zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od siedmiu miesięcy dopuszczał się znęcania fizycznego i psychicznego nad matką oraz siostrą. Najczęściej był wtedy pod wpływem alkoholu. Następnie funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.
W środę (19.04.2023) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.

Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia 46 – latek został osadzony w areszcie śledczym. Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym tym przestępstwem służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Policjanci swój apel o przerwanie przemocy kierują również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. 

 

Powrót na górę strony