Aktualności

Nietrzeźwa matka opiekowała się trójką dzieci

Data publikacji 04.05.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach prowadzą czynności w sprawie 44 – letniej mieszkanki Kęt, która będąc w stanie nietrzeźwości, miała pod opieką troje swoich małoletnich dzieci. Do ujawnienia zaniedbania w sprawowaniu opieki doszło podczas wizytowania rodziny przez kuratora sądowego.

W piątek (28.04.br.), około godziny 19 policjanci otrzymali zgłoszenie od kuratorki Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich, że podczas wizytacji jednej z rodzin zastała ona nietrzeźwą matkę trójki dzieci.

Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie zastali kuratorkę oraz nietrzeźwą 44- latkę  i troje jej dzieci w wieku 5,7 i 10 lat. Badanie stanu trzeźwości matki małoletnich wykazało – 2,2 promila alkoholu. Dzieci zostały oddane pod opiekę rodziny. Wszczęte zostało również postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich, nad którymi kobieta miała obowiązek opieki.

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan, w jakim kobieta sprawowała opiekę, może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie, należy interweniować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony