Aktualności

Podejrzany o znęcanie się nad partnerką musiał opuścić dom

Data publikacji 08.05.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku podczas interwencji domowej zatrzymali 40 – latka.  Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad konkubiną oraz znieważenie i naruszenie nietykalności funkcjonariuszy. Agresor otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

We wtorek (02.05.br.) tuż po godzinie 18 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące agresywnego zachowania mieszkańca Chełmka wobec swojej 41 – letniej partnerki.  Najbliżej miejsca zdarzenia była patrol  dzielnicowych wykonujących obchód rejonu służbowego. W domu mundurowi zastali pokrzywdzoną oraz jej agresywnego konkubenta będącego pod wpływem alkoholu. Podczas interwencji mężczyzna zaczął znieważać i naruszać nietykalność policjantów. Został obezwładniony i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,4 promila alkoholu. 

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z komisariatu Policji. Na podstawie zebranych dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad konkubiną, którego dopuszczał się od dziesięciu miesięcy, a także zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów.

Ponadto, mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonej funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.
W czwartek (04.05.br.) 40 – latek  został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Został on poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.
Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.  

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    

 

Powrót na górę strony