Aktualności

Domowy oprawca. Za znęcanie trafił do aresztu śledczego

Data publikacji 16.05.2023

Pracownicy socjalni zgłosili, a oświęcimscy policjanci zatrzymali 43 –latka. Mieszkaniec Oświęcimia  jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad żoną. 

W piątek (12.05.2023) przed południem operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez pracowników socjalnych o podejrzeniu znęcania nad  46 - letnią mieszkanką Oświęcimia przez jej męża. Pod wskazany adres udał się policyjny patrol. W rozmowie z pokrzywdzoną mundurowi potwierdzili, że jej mąż wszczął awanturę, podczas której dopuścił się jej pobicia. Pokrzywdzona została objęta pomocą w ramach procedury Niebieska Karta, natomiast 43 – latek został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. 
Policjanci pionu kryminalnego w ciągu doby zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od ponad dwóch lat dopuszczał się znęcania fizycznego i psychicznego nad swoją żoną. Następnie funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W sobotę (13.05 br.) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonej zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.  W poniedziałek (15.05 br.) rano 43 – latek został osadzony w areszcie śledczym. Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Policjanci swój apel o przerwanie przemocy kierują również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina.

Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. 


 

Powrót na górę strony