Aktualności

52-latek z zarzutem znęcania i zakazem zbliżania się do pokrzywdzonych  

Data publikacji 17.05.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 52 – latka. Mieszkaniec Oświęcimia jest podejrzany o znęcanie nad byłą konkubiną oraz trójką jej małoletnich dzieci. Agresor otrzymał zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonych, a także policyjny dozór.

W środę (10.05.br.) przedstawiciele jednej z oświęcimskich placówek edukacyjnych powiadomili Policję o podejrzeniu stosowania przemocy w rodzinie jednego z uczniów. Jeszcze tego samego dnia, policjanci zebrali dowody potwierdzające, że wskazany agresor przez kilka lat dopuszczał się aktów agresji wobec byłej 43 – letniej konkubiny oraz trójki jej dzieci. Kilkanaście miesięcy temu, mężczyzna zamieszkał pod innym adresem, jednakże w dalszym ciągu nachodził rodzinę, a podczas wszczynanych awantur dopuszczał się aktów agresji. W związku z powyższym 52 – latek został zatrzymany w miejscu zamieszkania i trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Zostały mu przedstawione zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego nad byłą konkubiną oraz jej trojgiem małoletnich dzieci.  

W piątek (12.05.br.), po południu podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi. Po opuszczeniu Prokuratury mężczyzna został poinformowany przez funkcjonariuszy że naruszenie prokuratorskich zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. Pokrzywdzeni zostali objęci  procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyskają pomoc specjalistów z zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.
Za znęcanie psychiczne nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    

 

Powrót na górę strony