Aktualności

Noc muzeów w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Data publikacji 20.05.2023

Wczoraj, 19 maja br. swoje drzwi dla biorących udział w „Nocy Muzeów” po raz pierwszy otworzyła Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, przygotowując dla gości specjalny program zwiedzania.

To wydarzenie zapewne przejdzie do historii Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, ponieważ po raz pierwszy dołączyliśmy do wielkiego przedsięwzięcia kulturalnego, jakim jest Noc Muzeów. Ponad 300 zwiedzających przekonało się, co kryją mury budynku przy ul. Mogilskiej 109 oraz wzięło udział w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie zwiedzania.
Pierwszych gości, którzy przekroczyli progi Komendy Wojewódzkiej Policji, przywitał gospodarz - nadinsp. Michał Ledzion. Komendant podziękował zwiedzającym za zainteresowanie prezentacją, opisał jej najważniejsze elementy i wyraził nadzieję, że ten czas będzie dla nich ciekawy i pouczający. Na koniec komendant zwrócił uwagę na ścianę pamięci zmarłych małopolskich policjantów, wokół której zebrali się uczestnicy nocnego zwiedzania.

W trakcie trwania wydarzenia policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przybliżyli zwiedzającym historię Policji Państwowej oraz miejsca Pamięci Policjantów II Rzeczpospolitej Polskiej. Uczestnicy zobaczyli  specjalnie przygotowaną wystawę odzwierciedlającej pomieszczenie Posterunku Policji Państwowej II Rzeczpospolitej Polskiej wraz z prezentacją eksponatów oraz pokaz umundurowania funkcjonariusza Policji Państwowej II Rzeczpospolitej Polskiej. 
Specjaliści z laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zaprezentowali  sprzęt techniki kryminalistycznej wykorzystywany przez specjalistów Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie tj. metody fluorescencyjne, prezentację zawartości walizki kryminalistycznej i zastosowania poszczególnych elementów jej wyposażenia, możliwość ujawnienia śladów daktyloskopijnych przy użyciu proszków i odczynników chemicznych, zapoznanie z technikami wizualizacji śladów, przykłady technicznego i procesowego utrwalania oraz zabezpieczania ujawnionych śladów kryminalistycznych. Zwiedzający mieli również możliwość zobaczenia prezentacji multimedialnej i wysłuchania prelekcji dotyczącej możliwości badawczych w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w zakresie daktyloskopii, technicznego badania dokumentów i badań identyfikacji na podstawie pisma ręcznego. Dodatkowo zwiedzający, oczekując w kolejce, mieli możliwość spotkać się z policjantkami wydziału prewencji, które opowiadały o pracy policjantów.

Szczególne podziękowania dla podinsp. w stanie spoczynku Andrzeja Gaczorka, który nakreślił historię upamiętnienia policjantów zamordowanych w trakcie II wojny światowej oraz dla asp. sztab. Piotra Lachmana, który przygotował ekspozycję policji międzywojennej, a także z wielką pasją o niej oprowadzał. Noc Muzeów w KWP w Krakowie koordynowali funkcjonariusze Wydziału Prezydialnego.

Biorąc pod uwagę bardzo duże zainteresowanie naszą prezentacją, mamy nadzieję, że również za rok wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie będzie cieszyła się tak dużą popularnością. 
Do zobaczenia!

Powrót na górę strony