Aktualności

Areszt tymczasowy dla oszustki ze Śląska

Data publikacji 23.05.2023

W ostatnim tygodniu, po raz kolejny rozdzwoniły się telefony stacjonarne w mieszkaniach seniorów w Tarnowie oraz powiecie tarnowskim. Policjanci przyjęli zawiadomienia o kilkudziesięciu usiłowaniach oszustw pod legendą. Niestety, dwie kobiety przekazały w sumie ponad 120 tysięcy złotych. W tym samym czasie, tarnowscy policjanci zatrzymali kolejną już osobę biorącą udział w tym procederze. Kobieta ze Śląska trafiła do aresztu po tym, jak usłyszała zarzut oszustwa 80-latki z powiatu tarnowskiego, która straciła ponad 90 tysięcy złotych. 

Tarnowscy policjanci nie ustają w walce z oszustami. Systematycznie analizują sprawy zgłoszeń oszustw pod legendą, a następnie zbierając fakty niczym puzzle układają rysujący się obraz w całość. Wówczas precyzyjnie uderzają w osoby odpowiedzialne za oszustwa seniorów z regionu tarnowskiego. Zatrzymują osoby odpowiedzialne za te przestępstwa z całej Polski i nie tylko. Na liście podejrzanych są zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym przedziale wiekowym. Ostatnio została zatrzymana 60-letnia kobieta ze Śląska, która początkiem tego roku oszukała seniorkę z regionu tarnowskiego powodując straty w wysokości ponad 90 tysięcy złotych. Ślązaczka trafiła przed oblicze Temidy i decyzją sądu została umieszczona w areszcie tymczasowym na 3 miesiące. Policjanci z tarnowskiego wydziału nie powiedzieli jednak ostatniego słowa i nie wykluczone są kolejne zatrzymania, a sprawa przez nich prowadzona ma charakter wielowątkowy i rozwojowy. 

W walce z oszustami pomagają także lokalne media, które informują na swoich łamach o próbach, usiłowaniach i dokonaniach tego rodzaju przestępstw. W lokalnych rozgłośniach radiowych nieustannie podawane są komunikaty, by seniorzy pamiętali o takich przestępstwach i nie dawali się oszukać. Przynosi to wymierny skutek, ponieważ coraz większa liczba mieszkańców naszego regionu jest świadoma sytuacji i w chwili zagrożenia właściwie reagują. Informują także tarnowskich policjantów, którzy uzyskane informacje wykorzystują w prowadzonych sprawcach kryminalnych. 

Zdarzają się jednak pojedyncze przypadki, kiedy seniorzy wpadają w pułapkę i wdają się w rozmowę z oszustami. Następnie wystraszeni przekazują oszczędności nieznanym osobom myśląc, że pomagają swoim bliskim w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Tak było w ostatnim tygodniu, w którym to dwie kobiety, jedna z powiatu tarnowskiego, a druga z Tarnowa w wieku 74 i 87 lat przekazały pieniądze w sumie w wysokości 125 tysięcy złotych.

Oszust wykorzystał legendę „na wnuczka” i wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym, a kobiety przekazały gotówkę osobom, które przedstawione zostały jako adwokaci zatrzymanych. 
 

Powrót na górę strony