Aktualności

Wypadki z udziałem motocyklistów

Data publikacji 23.05.2023

Sezon motocyklowy już w pełni. Na drogach widocznych jest bardzo dużo kierujących tymi jednośladami. Należy jednak jeździć z wyobraźnią i pamiętać o przepisach – bo od tego zależy bezpieczeństwo motocyklistów. W ostatni weekend, na małopolskich drogach zginęło 2 kierujących motocyklami, natomiast w poniedziałek w wypadku drogowym motocyklista doznał ciężkich obrażeń ciała. 

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w sobotę 20 maja około godz.  20:40, na drodze krajowej nr 94 w Brzesku. Jak wstępnie ustalono, 21 – letni kierujący motocyklem wykonując manewr wyprzedzania zderzył się z jadącym z przeciwnego kierunku pojazdem marki BMW.                    
W wyniku tego zdarzenia motocyklista poniósł śmierć na miejscu. 

W niedzielę 21 maja br. doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty. Zdarzenie to miało miejsce na autostradzie A-4, na wysokości miejscowości Rudno około godz. 10:25. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, jadący lewym pasem ruchu motocyklista  z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na pas zieleni, a następnie uderzył w betonowy przepust. Pomimo prowadzonej reanimacji motocyklista zmarł.

W poniedziałek 22 maja br. w Krakowie około godz. 20:20 doszło do zderzenia motocykla z pojazdem marki Seat, w wyniku którego 21 – letni kierujący motocyklem z ciężkimi obrażeniami ciała trafił do szpitala. 
Małopolscy policjanci ruchu drogowego w sezonie motocyklowym podejmują przedsięwzięcia mające na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących tymi jednośladami. Od maja do października realizowane są działania „Bezpieczny motocyklista”, podczas których policjanci kontrolują kierujących motocyklami, zwłaszcza pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących prędkości, posiadanych uprawnień oraz stanu technicznego pojazdów. Ponadto w sezonie wiosenno – letnim patrole ruchu drogowego w codziennej służbie szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo motocyklistów. Od początku roku na małopolskich drogach skontrolowanych zostało 3668 kierujących motocyklami, tj. o 56 % więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy oraz poruszania się nie mając uprawnienia do kierowania danym pojazdem za co grozi grzywna do 30 tys. zł.

 Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze przypominamy motocyklistom kilka podstawowych zasad:
- zachowaj odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni, 
- zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizuj zamiar zmiany kierunku jazdy czy też pasa ruchu,
- poruszaj się z prędkością zgodną z przepisami oraz dostosowaną do warunków panujących na drodze, 
- kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty dlatego należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie sytuacji niebezpiecznej móc szybko  i odpowiednio zareagować,
- od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe  i sytuacji na drodze.

Kierujący samochodami muszą pamiętać o obecności motocyklistów na drodze. Utrudniona może być ocena odległości i prędkości nadjeżdżającego jednośladu dlatego należy założyć, że jedzie znacznie szybciej, a tym samym wcześniej niż nam się wydaje zbliży się do nas. Ponadto motocykl jadący w dużym ruchu innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym wiedzieć wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku. 

SPOT –  "Ile wyjazdów tyle powrotów". Porady dla motocyklistów

Powrót na górę strony