Aktualności

Jedź bezpiecznie hulajnogą w ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” 

Data publikacji 24.05.2023

23 maja br. w godzinach porannych, przy ul. Mogilskiej w Krakowie, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP wraz z patrolem rowerowym z KMP w Krakowie prowadzili akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz rowerzystów. 

Wręczane były specjalnie przygotowane ulotki streszczające najważniejsze regulacje prawne dotyczące korzystania z tych pojazdów. Funkcjonariusze przestrzegali przed niebezpieczną jazdą jednośladami. Omawiane były najczęstsze wykroczenia tych uczestników ruchu drogowego, które przyczyniają się do powstawania wypadków. Ponadto, odpowiadano na liczne pytania dotyczące poruszania się tymi pojazdami.

Podczas działań policjanci sprawdzali trzeźwość rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi. Prowadzone działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach kierujących jednośladami, których z roku na rok w okresie wiosenno – letnim pojawia się coraz więcej.   

Przypominamy, że od 20 maja 2021 roku obowiązują przepisy porządkujące zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i urządzeniami wspomagającymi ruch. Niektóre z tych urządzeń zostały zdefiniowane jako pojazdy, co niesie za sobą duże znaczenie prawne.

Mimo tego wciąż wyraźnie zauważalna jest potrzeba edukowania i propagowania nowych przepisów wśród entuzjastów hulajnóg.Warto podkreślić, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kierujących hulajnogami.

Powrót na górę strony