Aktualności

Trójka dzieci bez opieki i nietrzeźwa matka

Data publikacji 24.05.2023

Policjanci z Jordanowa  interweniowali w stosunku do 34-letniej mieszkanki powiatu suskiego, która mając ponad 3 promile, pozostawiła w domu trójkę swoich małoletnich dzieci. Wezwana do Ośrodka Pomocy Społecznej przyjechała z 53-letnim mężczyzną, który prowadził pojazd, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 

Wczoraj, po godzinie 14:00 policjanci udali się na interwencję do Ośrodka Pomocy Społecznej w Jordanowie w związku ze zgłoszeniem dotyczącym nietrzeźwej kobiety, która pozostawiła swoje małoletnie dzieci same w domu.  Jak ustalili funkcjonariusze, tego dnia do miejsca zamieszkania kobiety udał się pracownik opieki społecznej, gdzie na miejscu zastał trójkę dzieci w wieku 7, 10 i 13 lat bez opieki dorosłych. Skontaktował się telefonicznie z ich matką, a ta pojawiła się w Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownicy ośrodka zauważyli, że kobieta jest nietrzeźwa, dlatego też wezwali policjantów. Funkcjonariusze  sprawdzili jej stan trzeźwości z wynikiem ponad 3,6 promila alkoholu w organizmie. 

Jak się okazało, kobieta nie przyszła do ośrodka sama, tylko została przywieziona samochodem. 53-letni kierowca również znajdował się pod działaniem alkoholu. Mężczyzna najpierw nie chciał zostać przebadany, jednakże został doprowadzony do Komisariatu Policji w Jordanowie gdzie alkomat w jego przypadku wykazał tj. 2,1 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. 

Stan zdrowia dzieci 34-latki został sprawdzony przez wezwaną załogę pogotowia,  która nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości, a następnie przekazano je pod opiekę członkom rodziny. Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, natomiast stan, w jakim kobieta miała sprawować opiekę może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu dlatego też odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Apelujemy o reagowanie na przypadku przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie zawsze należy interweniować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

Powrót na górę strony