Aktualności

2500 zł mandatu za przejażdżkę na hulajnodze elektrycznej po alkoholu

Data publikacji 24.05.2023

Hulajnogi elektryczne stają się bardzo popularnym środkiem transportu osobistego wśród turystów i mieszkańców Zakopanego. Niestety, korzystają z nich również osoby, które łączą przyjemność jazdy z alkoholem. W Zakopanem na ul. Strążyskiej podczas jazdy na hulajnodze został zatrzymany 53-latek z Zakopanego, który zdecydował się kierować tym środkiem transportu, mając w organizmie 1.3 promila alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym 2500 zł.

Policjanci z zakopiańskiej drogówki jak co noc patrolowali ulice miasta. W minioną niedzielę ok. 1.30 w nocy otrzymali zgłoszenie o wypadku dwóch osób, poruszających się na hulajnodze. Gdy policjanci dotarli na miejsce zdarzenia tj. ul. Strążyską w Zakopanem okazało się, że jest tylko jedna osoba z widocznymi obrażeniami po upadku. Hulajnoga, którą poruszał się 53-latek leżała na środku jezdni, a domniemanego pasażera już na miejscu nie było. Podczas udzielania pomocy medycznej policjanci zauważyli, że poszkodowany mężczyzna ma problemy z zachowaniem równowagi i koncentracji. Jak się okazało, 53-latek z Zakopanego miał w organizmie 1.3 promila alkoholu. Za swą nierozsądną przejażdżkę, ukarany został mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze! Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Przypominamy również, że użytkownik hulajnogi elektrycznej może korzystać z chodnika, tylko w przypadku jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h. Musimy jednak przy tym pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na tym urządzeniu innych osób, zwierząt i przedmiotów.
 

Powrót na górę strony