Aktualności

„Trzeźwe spojrzenie na prowadzenie” – szkolny dzień profilaktyki w Zatorze

Data publikacji 01.06.2023

30 maja br. policjanci z oświęcimskiej Komendy Policji oraz Komisariatu Policji w Zatorze promowali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, trzeźwość za kierownicą oraz służbę w Policji, podczas szkolnego dnia profilaktyki pod nazwą „Trzeźwe spojrzenie na prowadzenie”. Organizatorem wydarzenia był Wielozawodowy Zespół Szkół imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zatorze oraz Komisariat Policji w Zatorze.

W trakcie wydarzenia młodzież wysłuchała wykładu o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowanego przez  wykładowcę z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Uczniowie wzięli udział w teście wiedzy z przepisów ruchu drogowego. Zapoznawali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Na parkingu przy Komisariacie Policji w Zatorze,  na specjalnie przygotowanym torze, młodzi ludzie mieli możliwość usiąść za kierownicą samochodu nauki jazdy i doświadczyć jak wygląda jazda z perspektywy osoby trzeźwej, a po założeniu alkogogli i narkogogli jak wygląda jazda osoby pod wpływem zabronionych substancji. Tego rodzaju symulatory upośledzenia zmysłów uświadomiły przyszłym kierowcom jak używki obniżają koncentrację, spowalniają czas reakcji i powodują brak możliwości podjęcia prawidłowej reakcji na drodze. Następnie młodzież wzięła także udział wielu innych grach i zabawach zręcznościowych. 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze dla młodzieży przygotowali stoisko profilaktyczne, na którym  prezentowali najnowsze radiowozy, w tym specjalistyczny sprzęt do obsługi zdarzeń drogowych, policyjny motocykl oraz sprzęt i umundurowanie służbowe. Opowiadali o swojej służbie i zadaniach realizowanych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, omówili zasady rekrutacji do służby w Policji, a także odpowiedzieli na wiele pytań związanych ze służbą w tej formacji mundurowej. Przybliżali zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa w Internecie, a także informowali o przepisach ruchu drogowego. Przedstawiali również konsekwencje karne grożące za jazdę pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Podczas dnia profilaktyki funkcjonowała również strefa relaksu, w której  uczestnicy mogli skorzystać z leżaków, posilić się grillowanymi przysmakami, a także słodkościami i napojami przygotowanymi przez uczniów klasy gastronomicznej. Zwieńczeniem wydarzenia była debata, podczas której młodzież dyskutowała nad skutecznymi sposobami mogącymi poprawić bezpieczeństwo na drodze oraz znacząco ograniczyć wsiadanie osób nietrzeźwych za kierownice pojazdów.

Tak wszechstronna lekcja profilaktyki z całą pewnością wpłynie na postawy młodych ludzi, stanie się źródłem mądrych wyborów, a także wpłynie na postrzeganie bezpieczeństwa jako wspólnej sprawy.   


 

 • policyjne stoisko oraz radiowóz . Policjant rozmawia z młodzieżą
 • policjant rozmawia z grupą młodzieży
 • policjanci prezentują sprzęt grupie młodziezy
 • policjant prezentuje kamizelkę kuloodporną w tle radiowóz
 • policjant prezentuje radiowóz i motocykl grupie młodzieży
 • grupa młodzieży przy motocyklu i radiowozie obok stoi policjant
 • policjant prezentuje sprzęt do zabezpieczania miejsc zdarzeń drogowych
 • policjant prezentuje nastolatkowi wnętrze radiowozu
 • policjant prezentuje młodziezy radiowóz
 • plac manewrowy po którym jeździ samochód nauki jazdy obok budynek oraz radiowóz
 • samochód nauki jazdy na placu manewrowym
 • uczestnicy debaty na auli
Powrót na górę strony