Aktualności

Uwaga na wysokie temperatury

Data publikacji 17.08.2023

Policjanci przypominają, by nie zostawiać dziecka osoby starszej, czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Wystarczy tylko chwila, by doszło do tragedii. Widząc pozostawione w rozgrzanym pojeździe dziecko, seniora bądź zwierzę –reagujmy.

Pamiętajmy! Nigdy nie zostawiajmy dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, szczególnie gdy na zewnątrz panują upały. Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w przeciągu 10 minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Zaparkowany w słońcu samochód już po kilku chwilach przypomina tzw. szklarnię.

Od kilku dni w Polsce panują wysokie temperatury powietrza. W związku z tym Policja przypomina, aby nie zostawiać dzieci, seniorów i zwierząt w nagrzanym samochodzie, nawet na krótką chwilę zrobienia zakupów. Jeżeli jesteśmy świadkami takich sytuacji, nie bójmy się natychmiast reagować i podejmować zdecydowanych decyzji. Nasze działanie może uratować czyjeś zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Prawo przyzwala na zniszczenie mienia, bez ponoszenia żadnych konsekwencji, jedynie w stanie wyższej konieczności, a ratowanie życia takim właśnie jest. W każdym przypadku należy niezwłocznie zadzwonić na policję i pogotowie ratunkowe.  

 

Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:

1) zareaguj - pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj,


2) jeśli nie ma reakcji, poszukaj właściciela w pobliżu , poproś innych o pomoc, (tel. 112), podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika


3) jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, wezwij służby  


4) rozbij szybę - ale nie od strony poszkodowanego 


5) po dostaniu się do środka auta natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę,


6) wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce,


7) sprawdź przytomność i oddech,


8) jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej,


9) jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację
 

 

Powrót na górę strony