Aktualności

Powiat krakowski. Papierosy oraz alkohol bez polskich znaków akcyzy.

Policjanci z powiatu krakowskiego udaremnili wprowadzenie do obrotu ponad 54 tysięcy sztuk nielegalnych papierosów. Zabezpieczyli też 41 butelek, wobec podejrzenia, że znajduje się w nich nielegalny alkohol. Małżeństwo z Krakowa usłyszało zarzuty.

W ubiegły czwartek (15 października br.) w jednej z miejscowości gminy Słomniki, patrol z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej kierującą audi, podróżującą z pasażerem. W trakcie sprawdzania zawartości przewożonego przez nich bagażu policjanci natrafili na duże ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz 25 sztuk litrowych butelek , z zawartością cieczy o wyraźnej woni alkoholu. Papierosy ukryte były w torbach bagażowych, a butelki w kartonie. Kierującą okazała się 26-latka, a pasażerem jej 27-letni małżonek, zamieszkali w Krakowie. Oboje zostali zatrzymani.

Na miejsce przybyli policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy przeprowadzili dalsze czynności w tej sprawie. Przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanych, odnajdując kolejne partie nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz butelek z nieznaną cieczą o charakterystycznej woni alkoholu.

Stróże prawa zabezpieczyli łącznie ponad 54 tysiące sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz 41 litrowych butelek z zawartością niewiadomego pochodzenia alkoholu.

Jeszcze tego samego dnia, oboje zatrzymani usłyszeli zarzut, wspólnie i w porozumieniu, uchylania się od opodatkowania poprzez przechowywanie, przewożenie oraz pomaganie w zbyciu i ukryciu nielegalnych papierosów, oraz zamiaru wprowadzania ich do obrotu. Zabezpieczone butelki z kolei zostaną przekazane do badań, celem ustalenia rodzaju znajdującej się w nich cieczy. Od podejrzanych policjanci zabezpieczyli 3 tysiące złotych, wobec podejrzenia, że pochodzą one z nielegalnego biznesu tytoniowego. Za popełnione przestępstwo małżonkom grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 3.

Według wyliczeń śledczych wprowadzenie takiej ilości nielegalnych wyrobów akcyzowych naraziłoby Skarb Państwa na utratę przeszło 49 tysięcy złotych.


 

Powrót na górę strony