Aktualności

Pierwsze ofiary nieostrożnych kąpieli w małopolskich akwenach. Apelujemy o rozwagę!

Data publikacji 07.06.2023

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że bardzo chętnie odpoczywamy nad wodą. Niestety w Małopolsce doszło w tym roku już do tragicznych zdarzeń związanych z zażywaniem kąpieli w akwenach. 23 maja br. w Krakowie trzech mężczyzn przebywających na wiślanych bulwarach spożywało alkohol. W pewnym momencie jeden z nich rozebrał się i wskoczył do Wisły. Po przepłynięciu kilku metrów utonął na oczach kolegów. Z kolei 3 czerwca podczas kąpieli w stawie w miejscowości Radziemice utonął 25-latek – również na oczach kolegów. Natomiast 5 czerwca w zbiorniku wodnym Zakrzówek w Krakowie utonął 39-latek, który skakał tam do wody z wysokości kilkunastu metrów. W trosce o bezpieczeństwo przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. 

Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Od początku roku na terenie całej Polski utonęło już 105 osób. Większości z tych wypadków można było uniknąć. Apelujemy o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.
Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Pamiętajmy!
·         Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
·         Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
·         Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
·         Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
·         Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
·         Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
·         Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
·         Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
·         Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
·         Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
·         Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
·         Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie.

Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
·         Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
·         W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdźmy z wody.
·         Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
·         Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
·         Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
·         Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych osób.
·         Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
·         Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
-       brak umiejętności pływania.
-      brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
-      alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
-       pływanie w miejscach zabronionych.
-       skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
-       pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
-       siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
-       nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
-       lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
Pamiętajmy o ważnych numerach telefonów nad wodą:  112 - OGÓLNY NUMER RATUNKOWY, 601 100 100 – WOPR.  Z policjantami pełniącymi służbę na poszczególnych zbiornikach w Małopolsce, można kontaktować się telefonicznie (telefon alarmowy) w godz. 8.00 – 20.00: Jezioro Czorsztyńskie: 723-694-983; Jezioro Dobczyckie: 723-694-984; Jezioro Mucharskie: 515-971-936; Jezioro Rożnowskie: 723-694-982.

Porady Komendy Głównej Policji  https://policja.pl/pol/aktualnosci/232220,Apelujemy-o-rozsadek-podczas-przebywania-nad-woda.html

Powrót na górę strony