Aktualności

Program „Bezpieczny Przedszkolak” w Kętach  

Data publikacji 07.06.2023

Wczoraj (6.06.br.), w Kętach, w powiecie oświęcimskim,  odbyła się XVI edycja programu profilaktyczno-edukacyjnego pod nazwą „Bezpieczny Przedszkolak”. Imprezę zorganizował Dom Kultury w Kętach, natomiast honorowym patronatem objęli ją Burmistrz gminy Kęty oraz Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu. 

W wydarzeniu wzięło udział 15 grup przedszkolnych z przedszkoli znajdujących się w gminie Kęty – łącznie 350 przedszkolaków. Celem imprezy było uświadomienie najmłodszym jak ważne jest bezpieczne zachowanie, umiejętne reagowanie na zagrożenia oraz pokazanie dzieciom roli służb mundurowych, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.

Spotkanie zainaugurowało powitanie przez przedszkolaków przedstawicieli wszystkich służb. W imieniu Burmistrza gminy Kęty uczestników wydarzenia przywitała pani Aneta Bogacz – Dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Gminy w Kętach. Policję reprezentowali podinspektor Paweł Ślęczkowski – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu oraz podinspektor Maciej Gołuchowski Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Kętach.

 Stoiska profilaktyczne z niezwykle ciekawymi prelekcjami i pokazami przygotowali pracownicy Domu Kultury w Kętach, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz policjanci z Komisariatu Policji w Kętach, strażnicy miejscy z Kęt, strażacy z Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach, ratownicy z Maltańskiej Służby Medycznej, Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Oświęcimiu oraz Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Program imprezy profilaktycznej obejmował ścieżkę edukacyjną po dziewięciu stoiskach służb ratunkowych przygotowanych zarówno w budynku Domu Kultury w Kętach jak i w plenerze. 

Na stoiskach policjanci, strażnicy miejscy, strażacy, ratownicy medyczni, ratownicy wodni oraz ratownicy górscy prezentowali dzieciom zadania realizowane przez nich na rzecz mieszkańców. Opowiedzieli jak unikać zagrożeń, jak należy na zagrożenia reagować, w jakich przypadkach i w jaki sposób dokonać zgłoszenia na numer alarmowy 112, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, a także  zaprezentowali sprzęt używany zarówno w codziennej służbie jak i podczas akcji ratowniczych. 
Z kolei na zewnątrz kęckiego Domu Kultury na przedszkolaków czekały kolejne atrakcyjne stoiska, na których służby zaprezentowały radiowozy, motocykle, wozy bojowe, motorówkę oraz sprzęt służbowy i ratowniczy. Ponadto, wszyscy uczestnicy z radością witali maskotkę Marshalla – znanego dzieciom psa-ratownika, z którą można było zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele wszystkich służb życząc dzieciom udanego i bezpiecznego letniego wypoczynku apelowali, aby zawsze pamiętały o swoim bezpieczeństwie, a także aby reagowały na to gdy pomocy będzie potrzebował człowiek lub zwierzę. Na pamiątkę tego wyjątkowego profilaktycznego spotkania ze służbami ratunkowymi, każda grupa przedszkolna otrzymała grę edukacyjną ufundowaną przez Burmistrza gminy Kęty w ramach objętego patronatu. 
 

Powrót na górę strony