Aktualności

42 - latek znęcał się nad partnerką

Data publikacji 09.06.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach, w powiecie oświęcimskim, zatrzymali 42 – letniego mieszkańca Krakowa. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad konkubiną, naruszenie nietykalności funkcjonariuszy oraz znieważenie ratownika medycznego i lekarza. Agresor otrzymał nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

We wtorek (6.06.br.), tuż po godzinie 11 operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez mieszkankę Kęt o agresywnym zachowaniu partnera wobec niej. Pod wskazany adres natychmiast pojechał jeden z patroli. W trakcie rozmowy z 31 – latką policjanci ustalili, że jej partner wszczynał awantury w obecności dziecka, podczas których dopuszczał się wobec niej aktów przemocy. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Pokrzywdzona została objęta pomocą w ramach procedury Niebieska Karta.
Policjanci pionu kryminalnego zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od ponad roku dopuszczał się znęcania fizycznego i psychicznego wobec swojej partnerki. W związku z tym zatrzymanemu został  przedstawiony zarzut znęcania. Ponadto zostały mu przedstawione również zarzuty znieważenia ratownika medycznego i lekarza, a także naruszenie nietykalności policjantów, którzy wobec niego interweniowali. 
W środę (7.06 br.), po południu zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Następnie 42 – latek  został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia mając na względzie ochronę pokrzywdzonej orzekł wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.
Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Za znieważenie grozi kara do jednego roku pozbawienia wolności, natomiast za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy nadal apelują „nie czekaj przerwij przemoc”. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą i wsparciem osobom pokrzywdzonym służy również wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Policjanci swój apel o przerwanie przemocy kierują również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.  
 

Powrót na górę strony