Aktualności

Podsumowanie czerwcowego weekendu na małopolskich drogach

Data publikacji 12.06.2023

Ze wstępnych danych statystycznych wynika, że tegoroczny wydłużony weekend czerwcowy był bezpieczniejszy od ubiegłorocznego. Odnotowano bowiem spadek wypadków o połowę a liczba osób rannych zmniejszyła się o prawie 60%. W zdarzeniach drogowych jedna osoba poniosła śmierć, podczas gdy w roku ubiegłym w tym czasie zginęły 3 osoby.

Tegoroczny długi weekend czerwcowy dobiegł końca. W tym czasie nad bezpieczeństwem podróżnych czuwała małopolska Policja. Głównym celem prowadzonych działań była pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa.  Podczas tego wydłużonego weekendu nad bezpieczeństwem podróżnych każdego dnia czuwało średnio około 330 małopolskich policjantów ruchu drogowego. W celu utrzymania płynności ruchu, w miejscach tworzenia się zatorów drogowych policjanci podejmowali ręczną regulację ruchem, zwłaszcza na trasie Kraków – Zakopane. W dzień powrotów, już od rana, w miejscach newralgicznych  funkcjonowały tam stałe posterunki, gdzie policjanci na bieżąco monitorowali ruch na drodze. Ponadto funkcjonariusze reagowali na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem, przewożenie dzieci  niezgodnie z przepisami. W trosce   o bezpieczeństwo kierujących motocyklami  w niedzielę 19 czerwca na terenie Małopolski prowadzone były wojewódzkie działania „Bezpieczny Motocyklista”. 
Wstępny bilans zdarzeń drogowych pokazuje, że w okresie od 7 do 11 czerwca 2023 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 22 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 20 zostało rannych. Ponadto ujawniono 115 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Do śmiertelnego wypadku doszło 8 czerwca w Boże Ciało, około godziny 18:45 w miejscowości Siercza w powiecie wielickim. Jak wstępnie ustalono 39 – letni kierujący motocyklem  na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji. W wyniku doznanych obrażeń ciała motocyklista poniósł śmierć na miejscu. 
W ubiegłym roku podczas weekendu czerwcowego, w analogicznym okresie, tj. od 15 do 19  czerwca 2022 roku na małopolskich drogach doszło do 43 wypadków, w których 3 osoby poniosły śmierć, a 49 zostało rannych. Ujawniono wówczas ponad 160 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. 
 

Powrót na górę strony