Aktualności

„STOP OSZUSTOM” –policyjne szkolenie dla seniorów

Data publikacji 16.06.2023

Rozpowszechnianie wiedzy o tym jak nie stać się ofiarą oszustów, to jedno z zadań krakowskich policjantów prewencji zajmujących się zagadnieniami z zakresu profilaktyki. Mundurowi swoje prelekcje często kierują do osób starszych, których oszuści nie oszczędzają, podając się za członków rodziny, policjantów lub urzędników innych instytucji. ostatnio policjanci uczestniczyli w szkoleniu dla przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarządu Oddziału Okręgowego w Krakowie.

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zostali zaproszeni przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarządu Oddziału Okręgowego w Krakowie, do rozpropagowania wiedzy dotyczącej sposobów chronienia się przed działaniem oszustów.

Wykład pod nazwą „STOP OSZUSTOM”, który wygłosili policjanci podczas zebrania plenarnego, odbył się 14 czerwca br. przy ul. Mikołajskiej i skierowany był do przedstawicieli Oddziałów Rejonowych z Małopolski, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Podczas spotkania policjanci omówili metody stosowane przez oszustów, którzy telefonicznie podają się za członka rodziny potrzebującego pomocy finansowej albo policjanta prowadzącego tajną akcję i w ten sposób okradają najczęściej osoby starsze. Mundurowi radzili, jak nie dać się oszukać i co powinno wzbudzić podejrzenia podczas takiej rozmowy telefonicznej. Uczulali również słuchaczy, by wykazać się ostrożnością i nie wpuszczać do domu obcych ludzi, którzy podają się za pracowników różnych instytucji. Natomiast zawsze weryfikować w instytucji, którą rzekomo reprezentują, celowość ich wizyty.

Policjanci przypominali też o zabezpieczaniu mienia oraz swoich danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane np. do wzięcia wysokiego kredytu, lub dokonania przestępstwa.

Seniorzy podczas spotkań z funkcjonariuszami często informują, że dzięki policyjnym akcjom profilaktycznym, stali się bardziej czujni i nie dali się oszukać.

 

  • policjant prowadzi szkolenie dla grupy seniorów
  • w sali policjant przy pomocy prezentacji omawia temat spotkania z grupą starszych osób
Powrót na górę strony