Aktualności

Nietrzeźwa matka miała pod opieką dzieci swoje oraz dzieci współlokatorki

Data publikacji 22.06.2023

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji wszczęli postępowanie wobec 42 – letniej obywatelki Ukrainy, która mając 2 promile alkoholu w organizmie, sprawowała opiekę nad sześciorgiem dzieci – czworgiem własnych oraz dwojgiem współlokatorki. Policję zaalarmował przedstawiciel stowarzyszenia wspierającego obydwie rodziny. 

We wtorek (20.06.br.), tuż po godzinie 12 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od przedstawiciela jednego z oświęcimskich stowarzyszeń dotyczące nietrzeźwej kobiety, pod której opieką znajduje się sześcioro dzieci. Najbliżej miejsca zdarzenia był patrol dzielnicowych. W mieszkaniu policjanci zastali zgłaszającego, sześcioro dzieci w wieku od 7 do 15 lat oraz leżącą w łóżku nietrzeźwą kobietę. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało 2 promile alkoholu. Nietrzeźwa została zatrzymana, natomiast opiekę nad wszystkimi dziećmi przejęła współlokatorka, która w chwili zdarzenia przebywała w pracy.

Wobec 42 – latki zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich, nad którymi miała obowiązek opieki. Za popełnione przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostały również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.  Stan, w jakim kobieta sprawowała opiekę, może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 

Powrót na górę strony