Aktualności

Bezpieczna „Zakopianka” z dronem

Data publikacji 27.06.2023

26 czerwca br., w miejscowości Gaj na „Zakopiance” policjanci z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie prowadzili działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego.

W okresie wakacyjnym na tym odcinku drogi panuje bardzo duże natężenie ruchu. Znajduje się tam kilka przejść dla pieszych, które podczas realizowanych działań zostały objęte szczególnym nadzorem. Dbając o bezpieczeństwo pieszych, policjanci przy użyciu drona, ujawniali wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych.  Podczas dwugodzinnej akcji ujawniono 14 tego typu naruszeń prawa. Wyprzedzanie bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, a zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, są bardzo niebezpiecznymi wykroczeniami w ruchu drogowym. Za takie zachowania, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości 1500 zł. oraz 15 pkt karnych.

Funkcjonariusze podczas działań wręczali kierującym specjalnie przygotowane przez policjantów z wydziału ruchu drogowego KWP w Krakowie ulotki zawierające zasady prawidłowego wyprzedzania. Starali się również edukować i uświadamiać  uczestników ruchu drogowego, na jakie narażają niebezpieczeństwo zarówno siebie jak i inne osoby znajdujące się na drodze, w tym głównie pieszych.

Warto podkreślić, że dzięki zaangażowaniu małopolskiej Policji, w trosce o bezpieczeństwo pieszych na „Zakopiance” oraz na wszystkich innych drogach krajowych i wojewódzkich Małopolski, przed przejściami dla pieszych wprowadzone jest ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Bądź rozważny na drodze, gdyż Twoje nieprawidłowe zachowanie może być również ujawnione z powietrza. 

 

  • Operator drona podczas sterowania urządzeniem
  • Policjant podczas rozmowy z kierującym zatrzymanym do kontroli
  • Policjant podczas zatrzymywania pojazdu do kontroli, wskazujący kierwocy miejce do zatrzymania samochodu
  • Policjant trzymający w ręku urządzenie do badania trzeźwości, podczas rozmowy z kierującym zatrzymanym do kontroli
  • Ppolicjant zatrzymujący do kontroli, wskazujący ręką miejsce do zatrzymania
  • Ulotka zawiwrająca zasady poprawnego wyprzedzania, wręczana kierującym podczas działań
  • Widok pracującego drona na tle nieba
Powrót na górę strony