Aktualności

„Bezpieczny przejazd na… wakacje” w Kętach

Data publikacji 29.06.2023

Policjanci z oświęcimskiej drogówki wspólnie z nauczycielem CSR i uczennicami technikum logistycznego o profilu ratownictwo medyczne z Powiatowego Zespołu Numer 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach przeprowadzili wakacyjną akcję pod nazwą „Bezpieczny przejazd na… wakacje”. 

W Kętach, na ulicy Partyzantów policjanci zwracali uwagę na sposób pokonywania przejazdu kolejowego przez kierowców. W przypadku ujawnienia wykroczenia oprócz pouczenia i omówienia  prawidłowego sposobu pokonania przejazdu kolejowego proponowali możliwość wzięcia udziału w lekcji z zakresu reagowania na zdarzenie drogowe oraz udzielania pierwszej pomocy. W przypadku gdy kierowca wyraził zgodę, uczennice technikum logistycznego o profilu ratownictwo medyczne oraz Krzysztof Klimczak nauczyciel Centrum Szkolenia Ratownictwa przy wykorzystaniu fantoma uczyli kierujących prawidłowego prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Kierowcy dowiedzieli się również jak zabezpieczyć miejsce wypadku, jak wyciągać rannych z pojazdów, jak ich ułożyć, jak tamować krwawienia. O tym, że takie działania są potrzebne może świadczyć reakcja jednej z kierujących. Kobieta z własnej woli zatrzymała się w miejscu prowadzenia akcji i poprosiła o instruktaż i sprawdzenie jej umiejętności w zakresie przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

Przypominamy o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych: 
- jeżeli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy „STOP”, bezwzględnie należy się zatrzymać, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg;
- dojeżdżając do przejazdu, należy poruszać się z prędkością, która umożliwi zatrzymanie pojazdu przed torami kolejowymi;
- w przypadku przejazdów wielotorowych nigdy nie należy wjeżdżać na tory bezpośrednio po przejechaniu pociągu, ale zaczekać, aż pociąg odjedzie na taką odległość, abyśmy mogli stwierdzić, czy po kolejnych torach nie poruszają się inne pociągi;
- na przejazdach kolejowych należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności (mgła, deszcz czy pora nocna)
- kiedy półzapory są zamknięte nigdy nie należy ich omijać. 

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby na drodze zawsze byli uważni i kierowali się rozsądkiem, wtedy bezpiecznie dotrą do celu podróży.
Na szczególne podziękowania zasługują przedstawiciele powiatowej „szóstki” z Brzeszcz, którzy pomimo wakacji znaleźli czas, aby wspólnie z policjantami przeprowadzić akcję na terenie Kęt. 

 

Powrót na górę strony