Aktualności

59-latek usłyszał zarzuty za znęcanie nad żoną i musiał opuścić dom

Data publikacji 20.07.2023

Policjanci z Olkusza zatrzymali 59-latka, który znęcał się nad swoją żoną. Mężczyzna otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

Trwająca od blisko dwóch miesięcy czasu udręka 59-letniej kobiety, wobec której mąż stosował przemoc psychiczną i fizyczną zakończyła się. 59-latek pod wpływem alkoholu wszczynał awantury, podczas których ubliżał żonie, wyrzucał ją z domu, bił ją i groził pozbawieniem życia.  Kiedy o takiej awanturze (15 lipca br.) zostali powiadomieni policjanci, natychmiast pojechali pod wskazany adres w gminie Olkusz. Jak ustalili policjanci, w rodzinie tej podobna sytuacja zdarzyła się 15 lat temu. Rodzina została wówczas objęta pomocą instytucji zajmujących się przemocą w rodzinie i sytuacja uległa zmianie. W rodzinie panował spokój. Niestety z początkiem czerwca  tego roku  mężczyzna zaczął nadużywać alkoholu, awanturował się i stosował przemoc wobec żony. Zatem podczas ostatniej interwencji 59-latek został zatrzymany. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokurator Prokuratury Rejonowej w Olkuszu zastosował wobec mężczyzny środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.  Mężczyzna został poinformowany przez policjantów o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Mundurowi  pouczyli go również, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się dla niego osadzeniem w areszcie śledczym. Rodzina została objęta procedurą „Niebieska Karta”. 
Przerwij łańcuch przemocy! Apelujemy do pokrzywdzonych, aby w takich sytuacjach, jak najszybciej przerwały łańcuch przemocy i złożyły zawiadomienie w tej sprawie. Aby zapobiec przemocy  konieczne są wielokierunkowe działania podejmowane przez odpowiednie służby. Osoby doświadczające przemocy domowej na pewno nie pozostaną z tym problemem same.
Pamiętaj, że przemoc wobec osób najbliższych jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policja, pracownik socjalny  ma obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje. Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich. Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydź się prosić o pomoc i  zwróć się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Pamiętaj, że masz prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Masz prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń. 
Zwracamy się również z apelem do mieszkańców, by reagowali na przemoc! Kiedy  za ścianą słychać  awanturę domową lub wołanie o pomoc, powiadomcie  o tym  służby.  Dzięki szybkiej reakcji i natychmiastowej interwencji można zapobiec tragedii. 
 

Powrót na górę strony