Aktualności

Bójka z udziałem nieletnich. 8 osób zatrzymanych

Data publikacji 25.07.2023

Zarzuty pobicia policjanci z powiatu krakowskiego postawili 6 nieletnim i dwóm 17-latkom. Podejrzani zaatakowali grupkę osób w podobnym wieku, przy użyciu pałek teleskopowych i gazów pieprzowych. Od sprawców funkcjonariusze dodatkowo zabezpieczyli maczetę.

W miniony piątek (21 lipca br.) w godzinach wieczornych, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Krakowie został powiadomiony o bójce grupy młodych osób na terenie Zielonek. Na miejsce niezwłocznie został wysłany patrol Policji. Kiedy funkcjonariusze zjawili się we wskazanym miejscu zastali kilkoro pokrzywdzonych oraz dwie załogi pogotowia. Policjanci ustalili, że jeden z pokrzywdzonych został pobity, z kolei wobec pozostałych pięć osób napastnicy użyli gazu pieprzowego, po czym oddalili się z miejsca ataku. Na miejsce niezwłocznie udali się policjanci kryminalni oraz wspierające ich patrole umundurowane. W wyniku penetracji terenu trzech sprawców została odnaleziona przez wysłanych na miejsce zdarzenia policjantów. Sprawcy na widok funkcjonariuszy podjęli próbę ucieczki nie reagując na polecenia zatrzymania się, gubiąc przy tym obuwie i inne rzeczy. Stróże prawa jednak szybko ich dogonili i zatrzymali. W bezpośrednim pościgu za sprawcami zatrzymano dwóch 17-latków, którzy noc spędzili w policyjnym areszcie i jednego nieletniego, którego umieszczono w Policyjnej Izbie Dziecka. Kolejnych pięciu sprawców zostało ustalonych i zatrzymanych kolejnego dnia z samego rana. 
Sprawcami okazały się osoby w wieku od 13 do 17 lat. Od zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli niebezpieczne przedmioty, takie jak butle z gazem pieprzowym, pałki teleskopowe i maczetę. 
Po zebraniu materiału dowodowego podejrzani usłyszeli zarzuty wzięcia udziału wspólnie i w porozumieniu w pobiciu 15-latka oraz naruszenia nietykalności cielesnej 5 kolejnych osób, poprzez użycie wobec nich gazu pieprzowego. 
17-latkom odpowiadającym za popełnienie zarzucanych czynów jak osoby dorosłe, za udział w pobiciu, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Z kolei o wysokości  kary dla nieletnich zdecyduje sąd rodzinny. 
Dodatkowo, na wniosek policjantów Komisariatu Policji w Zielonkach, prokurator zastosował wobec 17-latków środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru i zakazu zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonymi, a także zakazu opuszczania kraju. 
 

  • dwie butle z gazem pieprzowym
  • leżąca w zaroślach czarna torba sportowa
  • leżący czarny but w zaroślach
Powrót na górę strony