Aktualności

Omijał pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych 

Data publikacji 03.08.2023

54 – letni kierujący na DK nr 7 w miejscowości Krzyszkowice w powiecie myślenickim, omijał autobus, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Badanie alkomatem wykazało u kierowcy  prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie.

2 sierpnia br., policjanci z grupy SPEED - Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, na DK nr 7 w miejscowości Krzyszkowice powiat myślenicki, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Ford. 54 – letni mężczyzna, jadąc w kierunku Krakowa omijał autobus, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Jest to bardzo rażące wykroczenie  w ruchu drogowym. Po przebadaniu okazało się, że kierujący fordem jest w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało u niego prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a w związku z popełnionymi naruszeniami prawa będzie odpowiadał przed sądem. 

Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami. Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest zabronione i jest bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem. Może przyczynić się do powstania groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. Od początku roku małopolscy policjanci ujawnili już ponad 3 tys. kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że kierowanie w takim stanie, zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.
Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

Od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

Powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Powrót na górę strony