Aktualności

Przerwany przestępczy proceder związany z obrotem luksusowymi samochodami

Data publikacji 03.08.2023

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zlikwidowali przestępczy proceder związany z obrotem luksusowymi samochodami. Trzy spokrewnione ze sobą osoby zostały zatrzymane. Zabezpieczonych do sprawy zostało 8 pojazdów o wartości około 3,5 miliona złotych. Podejrzani usłyszeli zarzuty. Jeden z nich trafił do aresztu.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie od kilku miesięcy zajmowali się sprawą szeregu przestępstw paserstwa i oszustw związanych z obrotem luksusowymi samochodami, utraconymi w jednym z krajów europejskich, w wyniku czynów zabronionych i kolejno sprzedawanych  w Polsce. Zbierając w toku śledztwa materiały dowodowe, śledczy potwierdzili, że taki proceder się odbywa, ustalili sposób działania sprawców oraz osoby zamieszane w to przedsięwzięcie, a także zabezpieczyli i odzyskali 5 pojazdów pochodzących z przestępstwa. 

Realizacja sprawy, w ścisłej współpracy z Prokuraturą Rejonową Kraków – Prądnik Biały, została przeprowadzona 31 lipca br. przez kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie i z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 

W wyniku skutecznej akcji policji 34-letni lider grupy został zatrzymany na terenie prywatnego parkingu w powiecie krakowskim. Kolejnymi zatrzymanymi osobami biorącymi udział w przestępczym procederze były dwie kobiety, jego 26-letnia żona i jej 47-letnia matka. Z materiałów dowodowych bowiem, wynika, że kobiety ułatwiały i pomagały 34-latkowi w prowadzeniu przestępczej działalności.  

Policjanci przeszukali kilka adresów i innych miejsc powiązanych z przestępczą działalnością i podejrzanymi ujawniając kolejne trzy wysokiej klasy pojazdy m-ki BMW i Audi oraz gotówkę w kwocie ponad 32 tysięcy złotych, które to kolejno zabezpieczyli, wobec podejrzenia, że również mogą pochodzić z przestępstwa. 

Zatrzymani zostali osadzeni w policyjnej celi. Kolejnego dnia zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik, gdzie zostały im przedstawione zarzuty. 34-latek usłyszał 5 zarzutów związanych z paserstwem i oszustwami. Kobiety z kolei usłyszały zarzuty pomocnictwa w dokonaniu czynów zabronionych przez 34-latka. 26-latka dodatkowo usłyszała też zarzut posiadania 5 gramów marihuany, które policjanci przy niej znaleźli. Z uwagi na wysokość strat  prokurator zastosował obostrzenie odpowiedzialności karnej. Podejrzanym grozi zatem nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 
Wobec kobiet prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju. 

Z kolei, wczoraj (2 sierpnia br.),  sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Prądnik — Biały zastosował wobec 34-latka środek zapobiegawczy w postaci warunkowego tymczasowego aresztowania na 3 miesiące, uzależniający jego uchylenie od wpłaty 200 tysięcy złotych tytułem poręczenia majątkowego. W przeszłości mężczyzna był już wielokrotnie karany za różne przestępstwa, w tym narkotykowe. 

Zabezpieczone w toku śledztwa 8 pojazdów stanowi łącznie wartość około 3,5 miliona złotych. 

Dzięki intensywnemu śledztwu i pracy kryminalnych przestępczy proceder został przerwany.
 

Film film_-_prowadzenie_zatrzymanych.mp4

Opis filmu: opsi filmu w załączniku

Pobierz plik film_-_prowadzenie_zatrzymanych.mp4 (format mp4 - rozmiar 15.95 MB)

Pliki do pobrania

  • 11.77 KB
    opis tekstowy filmu
Powrót na górę strony