Aktualności

38-latek poszukiwany ENA został zatrzymany na lotnisku w Balicach i przekazany policjantom z powiatu krakowskiego

Data publikacji 04.08.2023

Funkcjonariusze Straży Granicznej na krakowskim lotnisku zatrzymali 38-letniego obywatela Polski, poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) przez czeski wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna został przekazany policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy wykonali dalsze czynności z jego udziałem i osadzili go w areszcie śledczym.

38-letni kielczanin został zatrzymany 1 sierpnia br. na krakowskim lotnisku przez funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach tuż po przylocie samolotem rejsowym z terytorium Francji. Mężczyzna poszukiwany był przez Biuro Międzynarodowej Współpracy na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, wystawionego przez czeski wymiar sprawiedliwości.

Na miejsce zostali wezwani policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy przejęli poszukiwanego i wykonali dalsze czynności z jego udziałem.
Europejski Nakaz Aresztowania wobec 38-latka wydał Sąd Grodzki w Pradze, celem odbycia zaległej kary pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat i 8 miesięcy. Mężczyzna został skazany przez czeski wymiar sprawiedliwości za przestępstwa kradzieży oraz fałszerstwa, których to działań dopuścił się w ramach zorganizowanej grupy przestępczej na terytorium tego kraju. 

Policjanci osadzili zatrzymanego w policyjnej celi. Kolejnego dnia doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie wykonano czynności z jego udziałem i kolejno do sądu, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 60 dni. Zgodnie z dyspozycją sądu, jeszcze tego samego dnia 38-latek został przez stróżów prawa osadzony w areszcie śledczym, skąd z kolei, zostanie przekazany czeskim władzom, celem  odbycia reszty zasądzonej kary pozbawienia wolności w tym kraju.
 

Powrót na górę strony