Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach podczas długiego weekendu sierpniowego

Data publikacji 10.08.2023

W związku ze zbliżającym się wydłużonym czasem wolnym od pracy i przewidywanym zwiększonym ruchem na drogach naszego województwa, w dniach od 11 do 15 sierpnia 2023 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zapowiadają wzmożone działania w trosce o bezpieczeństwo podróżujących.

Funkcjonariusze, przede wszystkim będą nadzorować główne ciągi komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające  na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

Nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci), kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

Ponadto, w piątek 11 sierpnia br. na terenie województwa małopolskiego będą prowadzone ogólnopolskie działania „Prędkość”, których celem będzie ujawnianie wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości. To właśnie z tej przyczyny dochodzi do najgroźniejszych w skutkach wypadków drogowych.

Podróżni powinny pamiętać,  że  policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

  • przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości (szczególnie na obszarze zabudowanym i w miejscowościach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych);
  • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie);
  • właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót). Zalecamy też zwrócenie  uwagi na stan techniczny pojazdu, którym zamierzamy podróżować. Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb, kontrolując ciśnienie w ogumieniu nie zapomnijmy o kole zapasowym. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Latem na drogach pojawia się więcej niż zwykle rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, czy też urządzeniami transportu osobistego. Są to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo wypadku na drodze. Prosimy tych użytkowników dróg o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, rozsądne korzystanie z tych pojazdów, aby nie narazić siebie ani innych na utratę zdrowia czy życia. Kierujących samochodami prosimy o zwrócenie uwagi na tych uczestników ruchu drogowego. Z apelem o rozważną i bezpieczną jazdę zwracamy się również do motocyklistów, których w okresie wakacyjnym jest znacznie więcej niż zwykle.

Ograniczenia w ruchu na drogach pojazdów  i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton (z wyłączeniami):

11 sierpnia (piątek)                     – w godz. 18.00 – 22.00;

12 sierpnia (sobota)                    – w godz. 8.00 – 14.00;

13 sierpnia (niedziela)                – w godz. 8.00 – 22.00;

14 sierpnia (poniedziałek)         – w godz. 18.00 – 22.00;

15 sierpnia (wtorek)                   – w godz. 8.00 – 22.00.

Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu sierpniowego tj. od 12 do 15 sierpnia 2022 roku doszło do 28 wypadków, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 42 zostały ranne.

Życzymy bezpiecznej jazdy !

Powrót na górę strony