Aktualności

Podsumowanie piątkowych działań „Prędkość” realizowanych na terenie Małopolski

Data publikacji 14.08.2023

11 sierpnia br., małopolska Policja przeprowadziła działania ukierunkowane na ujawnianie kierujących przekraczających dozwoloną prędkość. Prowadzona akcja miała na celu ograniczenie zagrożeń powodowanych przez takich kierujących. Policjanci prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie - z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości, jak i dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem.

Podczas tej jednodniowej akcji funkcjonariusze skontrolowali ponad 1600 pojazdów, ujawnili 1261 kierujących jadących z nadmierną prędkością. Ponadto zatrzymano 18 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.  

Bezpieczne podróżowanie zgodnie z obowiązującymi limitami prędkości było również promowane w mediach ogólnopolskich, lokalnych, a także społecznościowych. Za ich pośrednictwem przekazywane były założenia działań prędkość oraz przestrzegano przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, które mogą skończyć się tragicznie.         

W ciągu 7 miesięcy br. małopolscy policjanci ujawnili 261580 wykroczeń, w tym 135107 dotyczących przekroczenia prędkości, co stanowi 52 % ogółu wszystkich wykroczeń. Ponadto zatrzymano 931 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h.

W analizowanym okresie doszło do 1153 wypadków, w których 69 osób poniosło śmierć, a 1347 zostało rannych. Główną przyczyną wypadków z winy kierującego była nadmierna prędkość. Z tej przyczyny zaistniały 263 wypadki, w których 20 osób poniosło śmierć, a 314 zostało rannych. Z danych tych wynika, że co 3. ofiara śmiertelna zginęła z powodu niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze.

Letni wypoczynek dobiega końca, przed nami ostatnie wakacyjne weekendy kiedy spodziewamy się dużego natężenia ruchu na drogach. Po raz kolejny apelujemy o jazdę zgodną z przepisami. Zachowajmy rozwagę i prowadźmy pojazd odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do własnych umiejętności, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę. Życzymy bezpiecznych powrotów do domu.

Powrót na górę strony