Aktualności

Podsumowanie długiego weekendu sierpniowego na małopolskich drogach

Data publikacji 16.08.2023

Wstępne dane statystyczne pokazują, że podczas tegorocznego weekendu sierpniowego - w dniach od 11 do 15 sierpnia, doszło do 35 wypadków, w których 5 osób poniosło śmierć, a 40 zostało rannych.

Do tragicznego wypadku śmiertelnego, w którym zginęły trzy osoby doszło w nocy z piątku na sobotę (11/12 sierpnia br.), około godz. 3:40 na drodze powiatowej w miejscowości Harmęże, w powiecie oświęcimskim. Jak wstępnie ustalono, 21 – letni kierujący pojazdem marki Renault na łuku drogi z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn zjechał z niej i uderzył w przydrożny most betonowy. Następnie pojazd odbił się uderzając w słup energetyczny, po czym kilkukrotnie dachował. W wyniku zdarzenia kierujący oraz pasażerowie w wieku 17 i 22 lata ponieśli śmierć na miejscu.

Podczas wydłużonego weekendu sierpniowego, nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali policjanci ruchu drogowego, których głównym celem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży. W miejscach tworzenia się zatorów podejmowali ręczną regulację ruchem,  a także kierowali pojazdy na drogi alternatywne. W miejscowości Klikuszowa, w uzgodnieniu z zarządcą drogi wyłączona została sygnalizacja świetlna w celu upłynnienia ruchu na kierunku priorytetowym Kraków – Zakopane.

Funkcjonariusze zdecydowanie reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych m.in. przekroczenie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu czy też nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

W piątek tj. 11 sierpnia, w dzień wyjazdów na długi weekend sierpniowy, małopolska Policja przeprowadziła ogólnopolskie działania „PRĘDKOŚĆ”, ukierunkowane na ujawnianie kierujących przekraczających dozwoloną prędkość. Prowadzona akcja miała na celu ograniczenie zagrożeń powodowanych przez kierujących lekceważących obowiązujące limity prędkości. Policjanci prowadzili pomiary zarówno statycznie - z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości, jak i dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem. Podczas tej jednodniowej akcji funkcjonariusze skontrolowali ponad 1600 pojazdów, ujawnili 1261 kierujących jadących z nadmierną prędkością. Ponadto zatrzymano 18 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.  

Bezpieczne podróżowanie zgodnie z obowiązującymi limitami prędkości było również promowane w mediach ogólnopolskich, lokalnych, a także społecznościowych. Za ich pośrednictwem przekazywane były założenia działań „prędkość” oraz przestrzegano przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, które mogą skończyć się tragicznie.        

Podczas wydłużonego weekendu prowadzone były badania trzeźwości, w wyniku których wyeliminowano z ruchu prawie 100 nietrzeźwych kierujących.

Ponownie apelujemy o jazdę w trzeźwości, bowiem kierujący prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu stwarzają ogromne zagrożenie na drodze zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego. 

 

Statystyka weekendu sierpniowego 2022 roku:

Od 12 do 15 sierpnia 2022 roku doszło do 28 wypadków, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 42 zostały ranne. Ujawniono prawie 90 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Powrót na górę strony