Aktualności

Spotkanie profilaktyczne z bocheńskim seniorami

Data publikacji 18.08.2023

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz Starosta Bocheński Adam Korta przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z bocheńskimi seniorami. Działania miały miejsce w związku z rozpoczętą wspólnie akcją pn. „Bezpieczny senior” i dotyczyły zagrożeń ze strony oszustów, na które ta grupa społeczna jest szczególnie narażona. 

„Bezpieczny senior” to wspólna akcja profilaktyczna realizowana przez Komendę Powiatową Policji w Bochni oraz Starostwo Powiatowe w Bochni. Od początku sierpnia, ulotki zawierające informacje o sposobach działania oszustów oraz porady mające przed tymi działaniami chronić trafiły do skrzynek pocztowych mieszkańców powiatu bocheńskiego oraz w wersji elektronicznej na strony internetowe lokalnych mediów. Najważniejszym celem akcji stało się zwrócenie uwagi osób starszych na ten proceder oraz wskazanie im praktycznych porad, które mają pomóc w reagowaniu i obronie podczas próby oszustwa metodami „na policjanta’” czy „na wnuczka”.

W ramach tych działań w czwartek (17 sierpnia br.) w Domu seniora „Senior – Wigor” w Bochni miało miejsce spotkanie profilaktyczne z pensjonariuszami tej placówki. Wzięli w nim udział policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz Starosta Bocheński Adam Korta.

Podczas rozmów z seniorami wskazano formy działania oszustów oraz przekazano praktyczne porady, które pozwolą tej grupie społecznej bronić się przed działaniem na ich niekorzyść. Podczas spotkania apelowano także o zwiększenie czujności podczas telefonicznych rozmów z osobami, które:
- proszą o przekazanie pieniędzy, czy innych przedmiotów wartościowych,
- pytają, o, to ile oszczędności posiadamy w domu lub na koncie bankowym 
- chcą uzyskać dostęp do danych bankowych czy osobowych. 
Policjanci nigdy o to nie pytają, dlatego w takiej sytuacji zalecanym jest kontakt z najbliższą jednostką Policji i upewnienie się, czy osoba podająca się za funkcjonariusza jest nim naprawdę. W sytuacji próby oszustwa przez „wnuczka” istotne jest natomiast potwierdzenie otrzymanej informacji i kontakt z osobą, która rzekomo tej pomocy potrzebuje. 

Na koniec spotkania wszystkie biorące w nim udział osoby otrzymały przygotowane ulotki wcześniej informacyjne z akcji „Bezpieczny senior”.
 

  • Starosta bocheński rozdający ulotki informacyjne osobom biorącym udział w profilaktyce
  • Umundurowany policjant oraz Starosta Bocheński
  • Umundurowany policjant rozdający ulotki informacyjne osobom biorącym udział w profilaktyce
  • Zdjęcie grupowe. Umundorowany policjant, Starosta Bocheński oraz osoby biorące udział w profilaktyce
Powrót na górę strony