Aktualności

Areszt dla 54-latka za znęcanie się nad żoną i dziećmi

Data publikacji 25.08.2023

Policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie zatrzymali 54-latka, który jest podejrzany o znęcanie nad żoną i dziećmi. Decyzją sądu mężczyzna trafił do aresztu na dwa miesiące.

W miniony weekend policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem o awanturach domowych, do których miało dochodzić u jednej z mieszkanek  gminy Bukowno. Dyżurny natychmiast na miejsce wysłał patrol policji.  W domu, mundurowi zastali pokrzywdzoną, dzieci a także mężczyznę, którego dotyczyło zgłoszenie. Podczas interwencji 54-latek zachowywał się agresywnie, krzyczał i wyzywał swoją żonę. Mężczyzna był nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie alkomatem wykazało u niego blisko 2 promile alkoholu. Jak ustalili policjanci mężczyzna w dniu interwencji przy użyciu siekiery, groził  żonie pozbawieniem życia. Ponadto, od   lipca 2021 roku znęcał  się psychicznie i fizycznie nad kobietą  oraz córkami.  Po spożyciu alkoholu, wszczynał  awantury domowe, podczas których wyzywał  żonę oraz córki. 
Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczenia dla zatrzymanych w olkuskiej komendzie. Następnie sprawę 54-latka przejęli  kryminalni. Na podstawie zebranych materiałów dowodowych, śledczy przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad małżonką i córkami. Mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonych policjanci wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.  54- latek  został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie. We wtorek (22.08. br.) olkuski sąd wobec podejrzanego zastosował tymczasowy  areszt na  2 miesiące.  Mężczyzna trafił do zakładu karnego. Rodzina została objęta procedurą „Niebieska Karta”
Pamiętaj!
Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich. Jest to przestępstwo znęcania ścigane z urzędu, za które grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Nie czekaj. Przerwij łańcuch przemocy! 
Apelujemy do pokrzywdzonych, aby w takich sytuacjach, jak najszybciej przerwały łańcuch przemocy i złożyły zawiadomienie w tej sprawie. Aby zapobiec przemocy  domowej konieczne są wielokierunkowe działania podejmowane przez odpowiednie służby. Osoby doświadczające przemocy na pewno nie pozostaną z tym problemem same!
Nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka! Dlatego kierujemy szczególnie  swój apel   do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Informując o przemocy w rodzinie lub bliskim otoczeniu swoją postawą dajemy siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. 
Pamiętajmy, że każdy ma prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Ma prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń. 
Zgłoszenia o awanturach czy podejrzeniu stosowania przemocy mogą być także anonimowe. Dzwoniąc na numer alarmowy lub bezpośrednio do dyżurnego policji, nie trzeba podawać swoich danych osobowych. Wystarczy tylko informacja o tym, że za ścianą dochodzi do awantur. Policjanci nie zbagatelizują takiego sygnału i zweryfikują  niezwłocznie każdy taki sygnał. 
 

Powrót na górę strony