Aktualności

Kolejnych 42 pijanych kierujących wyeliminowanych z ruchu

Data publikacji 29.08.2023

Ponad 12,5 tysiąca kierujących przebadanych na zawartość alkoholu w organizmie podczas działań „ALKOHOL I NARKOTYKI”.

W poniedziałek 28 sierpnia br., w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili kolejne w tym roku cykliczne ogólnowojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Na zawartość alkoholu przebadanych zostało 12577 kierujących ujawniając 42 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Ponownie przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu jest bardzo niebezpieczne i zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy oraz uniemożliwieniem dalszej jazdy. 

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys.zł, zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W ciągu 7 miesięcy br., małopolscy policjanci ujawnili 3476 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu, w tym 191 prowadzących pojazd pod wpływem narkotyków.

W tym czasie, w Małopolsce nietrzeźwi kierujący spowodowali 91 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 99 zostało rannych. Ponadto przyczynili się do zaistnienia 377 kolizji drogowych.  
 

Powrót na górę strony