Aktualności

58-latek poszukiwany czerwoną notą za przestępstwo na tle seksualnym został zatrzymany na krakowskim lotnisku i przekazany policjantom z Zabierzowa

Data publikacji 30.08.2023

Funkcjonariusze Straży Granicznej, na terenie krakowskiego lotniska, zatrzymali 58-letniego obywatela Wielkiej Brytanii, poszukiwanego czerwoną notą Interpolu przez indyjski wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna został przekazany policjantom z Komisariatu Policji w Zabierzowie, którzy wykonali dalsze czynności z jego udziałem i osadzili go w areszcie śledczym.

58-letni Brytyjczyk został zatrzymany 28 sierpnia br., po północy, na krakowskim lotnisku, przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach, zaraz po przylocie samolotem rejsowym z terytorium Wielkiej Brytanii.

Za cudzoziemcem wydana została czerwona nota Interpolu - międzynarodowej organizacji policyjnej. Ta informacja mówi, o tym, że mamy do czynienia ze szczególnie niebezpiecznym przestępcą, który wymaga natychmiastowego osadzenia w areszcie, do czasu przeprowadzenia postępowania ekstradycyjnego.

Mężczyzna od 2018 roku był poszukiwany przez władze indyjskie za przestępstwo na tle seksualnym wobec swojej ofiary i sprzedaż jej majątku. Na miejsce zostali wezwani policjanci z Komisariatu Policji w Zabierzowie, którzy przejęli poszukiwanego i wykonali dalsze czynności z jego udziałem.

Policjanci osadzili 58-latka w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. 29 sierpnia br. doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie wykonano czynności z jego udziałem i kolejno, do sądu, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 7 dni. Zgodnie z dyspozycją sądu jeszcze tego samego dnia 58-latek został przez stróżów prawa osadzony w areszcie śledczym, skąd z kolei, zostanie przekazany władzom Indii.

Według indyjskiego prawa, za przestępstwo, którego Brytyjczyk się dopuścił, grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

O sprawie pisał również Karpacki Oddział Straży Granicznej: 

https://www.karpacki.strazgraniczna.pl/ko/aktualnosci/52091,Gwalciciel-poszukiwany-przez-Interpol-zatrzymany-na-lotnisku-w-Krakowie-Balicach.html
 

Powrót na górę strony