Aktualności

Krakowskie uroczystości w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Data publikacji 01.09.2023

Organizatorami uroczystości, które odbywają się w Krakowie, są wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał. W uroczystościach udział bierze Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Zbigniew Nowak. (…)

Krakowskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się na cmentarzu Rakowickim przy pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”. Obecni byli: konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczeslaw Wojnarowski, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson, konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencser, konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Siposova, konsul Francji w Krakowie Pauline Rouchouze, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.Został odczytany Apel Pamięci, po którym kompania honorowa wykonała salwę honorową. Po okolicznościowych przemówieniach i modlitwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii „Kraków”.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor IPN Oddziału w Krakowie Filip Musiał zapalili znicze na grobach westerplatczyków, którzy spoczywają na cmentarzu Rakowickim. Akcja uczczenia pamięci obrońców Westerplatte miała wymiar ogólnopolski. W naszym województwie znajduje się pięć takich mogił: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/189874,Akcja-Zapal-znicz-pamieci-dla-westerplatczyka-Krakow-i-Malopolska-1-wrzesnia-202.html społeczności z niemieckim agresorem – mówi wojewoda Kmita.

O godz. 17.30 w katedrze na Wawelu odbędzie się msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Powrót na górę strony