Aktualności

Nietrzeźwa matka miała pod opieką 9 – letnie dziecko

Data publikacji 13.09.2023

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji wszczęli postępowanie wobec 42 – letniej kobiety, która mając w organizmie 2 promile alkoholu, sprawowała opiekę nad 9 – letnim synem.

W nocy z poniedziałku na wtorek (11/12.09.2023) tuż po godzinie 23 operator numeru alarmowego 112 otrzymał anonimowe zgłoszenie dotyczące kobiety, której krzyk słychać przez okno jednego z bloków osiedla Zasole w Oświęcimiu. Z relacji zgłaszającej wynikało, że z mieszkania słychać było również głos dziecka.  Na miejsce pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu policjanci zastali nietrzeźwą 42 – latkę oraz jej  9 – letniego syna. Badanie wykazało, że kobieta miała 2 promile alkoholu w organizmie. W związku z powyższym małoletni został oddany pod opiekę rodziny, natomiast wobec 42 – latki zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniego, nad którym miała obowiązek opieki. Za popełnione przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną  również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. 

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony