Aktualności

Policjanci ze Skały zabezpieczyli wyjątkowo niebezpieczne znalezisko

Data publikacji 14.09.2023

Na terenie budowy w gminie Iwanowice zgłoszono ujawnienie niewybuchu, którym okazał się pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Policjanci ze Skały, do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, zabezpieczyli obszar znajdowania się niebezpiecznego przedmiotu.

12 września br. policjanci ze Skały otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku. Niewybuch został ujawniony podczas wykonywanych prac na placu budowy domu jednorodzinnego, w jednej z miejscowości gminy Iwanowice, około 5 metrów od drogi i 1000 metrów od najbliższych zabudowań. Patrol ze Skały i policyjny pirotechnik z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie natychmiast udali się na miejsce, gdzie zabezpieczyli obszar, w którym znajdował się niewybuch o wymiarach 35 cm x 10 cm. Rozpoznanie minersko – protechniczne potwierdziło, że jest to pocisk artyleryjski, pochodzący z czasów II wojny światowej. Na miejsce policjanci wezwali wojskowych saperów, którzy kolejnego dnia przejęli niewybuch i przewieźli go na poligon, celem zneutralizowania. Do tego czasu pocisk zabezpieczali policjanci ze Skały.

Przypominamy, że każdorazowo w przypadku ujawnienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie mogą nieść ze sobą te groźne znaleziska, w żadnym wypadku nie należy ich dotykać, czy przemieszczać — może to grozić wybuchem!

 

Powrót na górę strony