Aktualności

„Bezpieczna droga do szkoły” - podsumowanie działań małopolskich policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 14.09.2023

W związku ze zwiększonym zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na początku nauki szkolnej, małopolscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania pn. "Bezpieczna droga do szkoły". Były one prowadzone w okresie od 4 do 8 września 2023 roku i miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się drogami.

Działaniami objętymi zostało prawie 1000 szkół podstawowych znajdujących się na terenie województwa małopolskiego. Z uczniami przeprowadzono blisko 300 pogadanek profilaktycznych z zakresu ruchu drogowego. Zajęcia profilaktyczno - edukacyjne w szkołach policjanci będą prowadzić przez cały rok szkolny. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w rejonach szkół policjanci zdecydowanie reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne zachowania stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

Podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili łącznie ponad 3600 wykroczeń drogowych, najwięcej z nich 1834 dotyczyło kierujących przekraczających dozwoloną prędkość, 175 dotyczyło niekorzystania z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy, 9 przypadków związanych było z niewłaściwym przewozem dzieci w samochodach, natomiast 155 kierujących nieprawidłowo przejeżdżało przejścia dla pieszych w rejonach szkół.

W okresie od 4 do 8 września na małopolskich drogach doszło do 43 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 46 zostało rannych. Jeśli chodzi o wypadki z udziałem dzieci do lat 14, w tym czasie 4 osoby zostały ranne.

Przypominamy, że od września w szkołach podstawowych w woj. małopolskim realizowany jest Ogólnopolski Konkursu „Odblaskowa Szkoła” i będzie on trwał do ostatniego dnia października. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w grudniu br., po czym laureatom zostaną wręczone nagrody i certyfikaty. Tegoroczny konkurs „Odblaskowa Szkoła” został rozszerzony na województwo śląskie, świętokrzyskie i podkarpackie, gdzie pilotażowo jest realizowany przez właściwe miejscowo komendy wojewódzkie Policji.

Pamiętajmy, bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze!

 

 

Powrót na górę strony