Aktualności

O zagrożeniach w sieci z uczniami

Data publikacji 18.09.2023

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu spotkał się z uczniami klasy V Szkoły Podstawowej nr 1 w Cichem. Pogadanka z dziećmi dotyczyła cyberprzestępczości oraz zagrożeń na jakie narażone są dzieci podczas korzystania z Internetu. Spotkanie przeprowadzono w ramach programu „Zagrożenia w Sieci- profilaktyka reagowanie".

Policjanci z nowotarskiej komendy i podległych komisariatów od kilku lat prowadzą działania  profilaktyczne w ramach programu „Zagrożenia w Sieci- profilaktyka reagowanie”. Jedno z takich spotkań odbyło się w czwartek tj. 14 września br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Cichem. Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu spotkał się z uczniami V klasy. Policjant podczas spotkania zwrócił uwagę na zagrożenia związane z nieostrożnym użytkowaniem Internetu. Wyjaśnił zjawisko cyberprzemocy, jego formy i przejawy. Szczególną uwagę zwrócił na szacunek wobec innych użytkowników sieci oraz na rozwagę w kontaktach z „wirtualnymi przyjaciółmi”. Uświadomił, jak ważną rolą  jest chronienie swoich haseł i danych osobowych przed osobami trzecimi oraz ostrzegał przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i umawianiem się z osobami obcymi. Funkcjonariusz radził także, co robić żeby nie stać się ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

W trakcie roku szkolnego oprócz spotkań z uczniami policjanci prowadzą także spotkania z nauczycielami i pedagogami, w trakcie których informują o formach i przejawach przemocy w sieci, przedstawiają jak powinna wyglądać szkolna procedura postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy, a także procedura reagowania wobec ofiary przemocy.

Policjanci rozmawiają również z rodzicami o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich pociechy w wirtualnym świecie. Informują o konsekwencjach nadmiernego korzystania z komputera,  uczulają  rodziców, aby  kontrolowali czas spędzony w sieci, rodzaje gier i stron Internetowych,  z których korzystają najmłodsi.

 

Powrót na górę strony