Aktualności

„Na wypadek” - oszuści dzwonią do mieszkańców powiatu bocheńskiego

Data publikacji 18.09.2023

Do kilku prób oszustwa doszło w ostatnim czasie na terenie powiatu bocheńskiego. Przestępcy, dzwoniąc do seniorów, wykorzystują legendę m.in. „na wypadek”, aby wyłudzić pieniądze. Schemat jest zawsze podobny: bliski doprowadził do zdarzenia drogowego, w którym są osoby poszkodowane i potrzebna jest gotówka, aby uniknąć kary więzienia. W trzech przypadkach oszustom nie udało się wyłudzić pieniędzy. Niestety przestępcom uwierzyła mieszkanka pow. bocheńskiego, która straciła 110 tysięcy złotych.

15 września br. tuż po godzinie 15 do 72-latki zadzwoniła jej „koleżanka”. Kobieta oświadczyła, że spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje 30 tysięcy złotych. Seniorka szybko sie zorientowała, że ma do czynienia z oszustami. Natychmiast się rozłączyła i zadzwoniła do swojej, prawdziwej znajomej rzekomo potrzebującej pomocy, która jak się okazało nie spowodowała zdarzenia drogowego i nie potrzebowała gotówki.

Do kolejnej, podobnej próby oszustwa doszło tego samego dnia. Około 16 pod numer telefonu stacjonarnego 92-latki z Bochni zadzwoniła osoba podająca się za jej wnuczkę. Oszustka była w swoim działaniu bardzo wiarygodna, a jej głos miał przypominać głos prawdziwej wnuczki. Opowiadając historię o potrąceniu ciężarnej kobiety płakała – co miało uwiarygodnić zdarzenie. „Wnuczka” była zainteresowana kwotą w wysokości 125 tysięcy złotych lub w ostateczności innymi kosztownościami. Swojego celu nie osiągnęła z uwagi na działanie seniorki, która oświadczyła, że nie posiada żadnych oszczędności, a następnie rozłączyła się i zadzwoniła do prawdziwej wnuczki, która od razu wiedziała, że powyższy telefon był próbą oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.

Godzinę później telefon zadzwonił w mieszkaniu 64-latki. Kobieta odebrała i usłyszała od osoby podszywającej się za jej synową, że spowodowała ona wypadek drogowy, w którym ciężko ranna została cieżarna. Powiedziała również, że natychmiast potrzebuje 110 tysięcy złotych, które są niezbędne na kaucję. Jej wersję potwierdził następnie „policjant”, który miał prowadzić czynności związane z wypadkiem i „chciał pomóc”. 64-latka uwierzyła w usłyszaną historię. Chciała pomóc synowej - spakowała więc gotówkę i przekazała ją zgodnie z zaleceniami oszustów. W wyniku tego działania straciła 110 tysięcy złotych.

Ostatnia z prób miała miejsce w sobotę (16 sierpnia br.). Osoba podająca się za córkę 79-latki z Bochni przedstawiła identyczną zmyśloną historię. Fałszywa córka poleciła przekazać mamie 120 tysięcy złotych, które mają pomóc w pozytywnym rozstrzygnięciu jej sprawy. Seniorka natychmiast rozpoznała, że nie rozmawia z córką, a z oszustką, po czym natychmiast się rozłączyła.

 

Policjanci apelują o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek,   natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.
Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.  

 

Powrót na górę strony