Aktualności

ROADPOL Safety Days w Małopolsce bez ofiar śmiertelnych

Data publikacji 21.09.2023

W środę 20 września br. w związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności (16 – 22 września 2023 roku), małopolscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

W Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej odbyło się spotkanie z uczniami szkół podstawowych dotyczące bezpieczeństwa na drodze pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego. Podczas prelekcji policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie omówiła przepisy dotyczące poruszania się tymi pojazdami. Ponadto szczególną uwagę zwróciła na widoczność pieszego na drodze i obowiązek posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcała do używania elementów odblaskowych również na obszarze zabudowanym.

W ramach prowadzonych działań policjanci podczas kontroli drogowej wręczali specjalnie przygotowane ulotki „wizja zero wypadków na drodze”.

W tym dniu na terenie Małopolski prowadzone były ogólnopolskie działania „Prędkość” ukierunkowane na ujawnianie kierujących przekraczających dozwoloną prędkość. Prowadzona akcja miała na celu ograniczenie zagrożeń powodowanych przez tych kierujących. Policjanci pomiary prowadzili zarówno statycznie - z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości, jak i dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem.            

Podczas tej jednodniowej akcji funkcjonariusze ruchu drogowego skontrolowali ponad 1600 pojazdów, ujawnili 1277 kierujących jadących z nadmierną prędkością. Ponadto zatrzymano 4 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Bardzo nierozważny okazał się kierujący motocyklem, który w obszarze zabudowanym jechał o 44 km/h więcej niż dopuszczają przepisy, ponadto kierował pojazdem bez wymaganych uprawnień. Za powyższe naruszenia prawa został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 zł, a sprawa prowadzenia pojazdu bez uprawnień będzie miała finał w sądzie.   

W środę 20 września 2023 roku na terenie Małopolski doszło do 9 wypadków bez ofiar śmiertelnych, a 9 osób zostało rannych. Ponadto ujawniono 9 nietrzeźwych kierujących

  • Policjanci nadzorują ruch na drodze. Jeden mierzy prędkość przy użuciu ręcznego miernika prędkości, a drugi trzyma w ręku ulotki
  • Policjant ruchu drogowego mierzy prędkość przejeżdżających pojazdów
  • Policjantka prowadzi prelekcję z zakresu ruchu drogowego
  • Policjantka wraz z dziećmi po przeprowadzonej prelekcji

Pliki do pobrania

  • 285.41 KB
    Ulotka wizja zero ofiar śmiertelnych na drodze. Policjanta trzyma w ręku ręczny miernik prędkości
Powrót na górę strony