Prelekcje z udziałem policyjnego psychologa dla rodzin zastępczych z powiatu krakowskiego
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zorganizowali w Starostwie Powiatowym w Krakowie spotkanie profilaktyczne z udziałem policyjnego psychologa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Spotkanie dedykowane było m.in. rodzinom zastępczym. Tematem była sfera emocjonalna dzieci i młodzieży.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie regularnie prowadzą spotkania dla dzieci i młodzieży, przypominając o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w wielu sferach ich życia. Jednak są również tematy, które należy pogłębiać również z ich opiekunami, którzy na co dzień obserwują ich rozwój. W czasie dorastania - dzieci i młodzież boryka się z różnego rodzaju problemami, zarówno rodzinnymi, jak i wśród rówieśników, co często ma wpływ na ich życie emocjonalne i poczucie własnej wartości. Dlatego tak ważne jest, aby również zadbać o tą sferę ich życia.
W tym celu, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie w porozumieniu z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie, 19 września br. w Starostwie Powiatowym w Krakowie, zorganizowali spotkanie profilaktyczne z wykwalifikowanym psychologiem podkom. Michałem Dębińskim z Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Na spotkanie zaproszeni zostali opiekunowie z rodzin zastępczych, osoby prowadzące domy dziecka i pracownicy Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych, z powiatu krakowskiego.
Tematem prelekcji było omówienie zjawiska samobójstw i depresji występujących u dzieci i młodzieży. Policyjny psycholog przybliżył te terminy, omówił, jakie mogą być przyczyny zachorowań na depresje, po czym rozpoznać chorobę i chęć zrobienia sobie krzywdy, a także jak można temu przeciwdziałać.
Kolejnym elementem spotkania była pogadanka przeprowadzona przez podkom. Beatę Dulewicz z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie na temat dopalaczy i narkotyków oraz ich negatywnym wpływie na życie człowieka. Podczas prelekcji funkcjonariuszka zaprezentowała walizkę edukacyjną imitującą substancje psychoaktywne.
Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali prelegentów i zadawali wiele pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.