Aktualności

Działania nowotarskiej drogówki z wykorzystaniem drona

Data publikacji 29.09.2023

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przeprowadzili działania pn. NURD z wykorzystaniem policyjnego drona. Funkcjonariusze przy jego pomocy ujawniali w szczególności wykroczenia kierujących polegające na wyprzedzaniu i omijaniu pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych. Podczas kilkugodzinnej akcji ujawniono 14 tego typu naruszeń.

Wczoraj, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przeprowadzili lokalne działania pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego z wykorzystaniem drona małopolskiej Policji. Były to pierwsze tego typu działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego, na terenie powiatu nowotarskiego. Policjanci z góry obserwowali zachowania kierujących pojazdami w rejonie przejść dla pieszych. Tego dnia policyjny dron pojawił się nad Zakopianką w miejscowości Chabówka. Podczas kilkugodzinnej akcji z wykorzystaniem statku powietrznego ujawniono 14 wykroczeń kierujących polegających na wyprzedzaniu i omijaniu pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych. Łącznie podczas całodziennych działań ujawniono 43 wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych.  
Głównym celem akcji, była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania z wykorzystaniem drona będą prowadzone cyklicznie. Wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu na przejściu lub przed przejściem dla pieszych to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków, w których ofiarami są przede wszystkim piesi. Do  łamania tych przepisów dochodzi  najczęściej na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu. Za takie zachowanie, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości 1 500 zł oraz 15 punktów karnych. Od 17 września ubiegłego roku w przypadku tych wykroczeń obowiązuje tzw. recydywa, która polega na co najmniej dwukrotnym popełnieniu tego samego wykroczenia drogowego w ciągu dwóch lat. Recydywa wiąże się z podwójną stawką mandatu karnego, w tym przypadku wynosi 3 000 złotych.  
Działania z wykorzystaniem drona będą prowadzone cyklicznie w różnych miejscach na terenie powiatu. Pamiętajmy jednak, że wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych i kierowców jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych.

 

Powrót na górę strony