Aktualności

Jesień na drogach - policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności

Data publikacji 09.10.2023

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia nie sprzyjają kierującym. Zmienne warunki atmosferyczne w połączeniu z drogową brawurą mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków. W związku z panującą jesienną aurą policjanci apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi na drogach. 

Wraz z nadejściem jesieni warunki na drogach są bardziej zdradliwe i niebezpieczne. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Takie warunki mają duży wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Kierowco:

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze! Pamiętaj – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu! Mokra i śliska jezdnia znacząco wydłuża drogę hamowania.
  • Przy przejściach dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność! Uważajmy już podczas zbliżania się do przejść dla pieszych, aby móc wyhamować, gdy pieszy wejdzie na przejście.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Noś odblaski – bądź widoczny! Noś odblaski w takim miejscu, by były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że na drodze będziesz lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.
  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.
  • Bądź bezpieczny - nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. A w trakcie przechodzenia na drugą stronę ulicy nie używaj telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych, które mogłyby rozpraszać uwagę. Przypominamy - pieszy, wchodząc na przejście dla pieszych, musi obserwować otoczenie i reagować na potencjalne zagrożenia ze strony kierowców pojazdów. 
Powrót na górę strony