Aktualności

Ćwiczenia służb w Myślenicach

Data publikacji 16.10.2023

11 października br., w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach przeprowadzili ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej, którą podczas ćwiczeń było ujawnienie niezidentyfikowanej przesyłki na terenie jednostki samorządowej.

Zgodnie ze scenariuszem, pracownik Starostwa Powiatowego w Myślenicach znalazł w budynku przesyłkę niewiadomego pochodzenia, która w jego cenie wyglądała podejrzanie. Pracownik niezwłocznie zadzwonił pod numer alarmowy i poinformował o tym dyspozytora numeru alarmowego. Na miejscu, po kilku minutach zjawili się policjanci oraz straż pożarna.  Po przyjeździe służb zarządzono ewakuację wszystkich osób znajdujących się w budynku. Strażacy sprawdzili przesyłkę pod kątem możliwości stworzenia zagrożenia dla osób. W tym czasie policjanci zabezpieczali rejon starostwa oraz kierowali pojazdy na objazdy. Po sprawdzeniu przesyłki okazało się, że w jej wnętrzu znajduje się substancja chemiczna. W związku z powyższym przesyłka została zabezpieczona przez straż celem jej neutralizacji. Po wykonaniu zadań przez strażaków przyszedł czas na policyjne czynności procesowe. Policjanci przesłuchali świadków, zabezpieczyli monitoring oraz zabezpieczono ślady przez technika kryminalistyki. Działaniami dowodził asp. sztab. Grzegorz Sikora.

 Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku powstania sytuacji kryzysowych, wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy. Wszystko odbyło się według założonego planu. Na zakończenie odbyło się podsumowanie ćwiczenia z przedstawicielami służb biorących udział w ćwiczeniu.

W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, Strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Dziękujemy wszystkim za udział oraz pomoc w przygotowaniu ćwiczeń.

 

  • kierujący działaniami policjant
  • pojazd policji oraz straży pożarnej
  • osoby ewakuowane
  • radiowóz policyjny
Powrót na górę strony