Aktualności

Pomagamy i Chronimy. Policjanci udzielili pomocy osobie z niepełnosprawnością ruchową

Policjanci z Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, pospieszyli z pomocą seniorowi z niepełnosprawnością ruchową. 68 – letni mieszkaniec gminy Oświęcim spadł z łóżka. Pomimo wielu prób nie dał rady samodzielnie dostać się na łóżko

Wczoraj (19.10.2023) tuż przed godziną 20 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od 68 – letniego mieszkańca gminy Oświęcim. Mężczyzna informował, że upadł z łóżka i nie może samodzielnie się podnieść, ponieważ jest osobą z niepełnosprawnością ruchową. Próbował przez kilka godzin dostać się na łóżko czy wózek, lecz opadł już z sił. 
Najbliżej miejsca zamieszkania seniora byli policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego. Mundurowi błyskawicznie udali się pod wskazany adres. Następnie weszli do mieszkania i odnaleźli seniora leżącego pomiędzy łóżkiem, a wózkiem. Błyskawicznie podnieśli go z podłogi. W wyniku upadku, nie doznał żadnych obrażeń ciała, więc nie było potrzeby wzywania zespołu Ratownictwa Medycznego. 
Senior podziękował policjantom za szybko udzieloną pomoc i przeprosił za kłopot, który sprawił. Policjanci zapewnili jednak, że osoby z niepełnosprawnościami, znajdujące się w trudnych sytuacjach, nie powinny się wahać, aby wezwać służby ratunkowe. 
Przypominamy, że nawet osoby z dysfunkcją mowy lub słuchu, w razie potrzeby w łatwy sposób mogą wezwać służby ratunkowe: Pogotowie Ratunkowe, Policję czy Straż Pożarną. Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem Aplikacji Alarm112 (Aplikacja Alarm do pobrania na telefon komórkowy). 
Ponadto na terenie Małopolski osoby z dysfunkcją mowy lub słuchu, zgłoszenia alarmowego mogą dokonać również wysyłając sms pod numer telefonu 728 112 112.  
W jaki sposób dokonać zgłoszenia za pomocą sms pod numer alarmowy 728 112 112.  
1. W bezpiecznym dla siebie miejscu napisać wiadomość sms, zawierającą poniższe dane. 
-  imię i nazwisko
-  informację, że jest się osobą niesłyszącą, niemówiącą
- podać adres zdarzenia tj. powiat, gminę, miejscowość, ulicę oraz numer domu lub mieszkania. Można podać piętro
   na którym do zdarzenia doszło. 
- należy krótko opisać, co się stało
- należy podać ilość osób poszkodowanych, jeżeli jest jeszcze poszkodowany ktoś poza osobą zgłaszającą
- można wskazać, która służba jest potrzebna
3.  Centrum Powiadamiania Ratunkowego wyśle sms-a potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia
4. Następnie należy oczekiwać na przyjazd służby ratunkowej. 

 

Powrót na górę strony