Aktualności

TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO. Sprawdź bezpłatnie oświetlenie pojazdu na stacji kontroli pojazdów

Data publikacji 27.10.2023

19 października br. ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii pod nazwą „Twoje światła-Nasze bezpieczeństwo”, która potrwa aż do 15 grudnia br. Kampania prowadzona jest we współpracy ze stacjami diagnostycznymi, na których w dniach 21 i 28 października, 18 listopada oraz 9 grudnia br. kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł pojazdów.

Lista stacji kontroli pojazdów, gdzie można dokonać bezpłatnego oświetlenie w pojazdach - załącznik do pobrania 
W czwartek  19 października 2023 roku o godz. 10.00 na Stacji Kontroli Pojazdów Transbud Nowa Huta S.A w Krakowie przy ul. Ujastek 11, Wydział Ruchu Drogowego KWP  w Krakowie przeprowadził  briefing prasowy, a diagności zaprezentowali jak wygląda kontrola świateł pojazdu.
W ramach zainaugurowanej akcji kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia w swoich pojazdach. W okresie jesienno-zimowym, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne warunki atmosferyczne, warto zwrócić uwagę na stan oświetlenia pojazdów, którego jakość bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. 
Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. 
Podczas trwania działań odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów oraz należące do firmy Dekra Sp. z o.o. Holdingu Polskiego Związku Motorowego, Speed Car Sp. z o.o. Aplikacja Yanosik doprowadzi do najbliższej stacji kontroli pojazdów wspierających kampanię. Akcja będzie też promowana poprzez emisję spotu na ekranach firmy Screen Network, co umożliwi dotarcie do jeszcze szerszej grupy uczestników ruchu drogowego.
Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym małopolscy policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania, podczas których zwrócą szczególną uwagę na stan techniczny świateł w pojazdach i na wykroczenia związane z korzystaniem z nich.
Zakładane cele kampanii:
- zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno – zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem,
- wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym   z warunkami technicznymi oświetleniem,
- stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych – poza terminem badania technicznego,
- propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy – kierujący pojazdem  (m.in. promowanie używania przez pieszych elementów odblaskowych) oraz kierujący – pieszy (obserwowanie drogi i jej otoczenia).


 

 

 

  • Diagnosta dokonujący sprawdzenia ustawienia reflektora i nagrywający go dziennikarze
  • Diagnosta udzialający wywiadu do radia a w tle policjantka ruchu drogowego udzialająca wywiadu
  • Policjanta ruchu drogowego udzialająca wywiadu na stacji diagnostycznej dziennikarzom z wielu różnych stacji
  • Policjantka ruchu drogowego udzialająca wywiadu na stacji diagnostycznej telewizji TVP3 Kraków
  • Policjantka ruchu drogowego udzielająca wywiadu na stacji diagnostycznej. Widoczne mikrofony stacji radiowych Meloradio i Radio Kraków
  • Tarcza urządzenia specjalistycznego do kontroli ustawienia reflektorów

Film Zobacz więcej - Bądź bezpieczny

Pobierz plik Zobacz więcej - Bądź bezpieczny (format mp4 - rozmiar 46.33 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony