Krakowscy policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie z przedszkolakami i licealistami
Zajęcia z krakowskimi policjantami, to dla dzieci i młodzieży dobra okazja do poznania i przypomnienia sobie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas nich najmłodsi uczą się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak zachować się w pobliżu drogi, a młodzież zapoznaje się z przepisami dotyczącymi pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych.
W ubiegłym tygodniu, w dniach od 16 do 20 października br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie spotkali się z dziećmi w Przedszkolu nr 65 przy ulicy Strzelców, Przedszkolu w Cianowicach przy ulicy Szkolnej, Przedszkolu przy osiedlu Avia i Przedszkolu w Głogoczowie. Zajęcia odbyły się również dla młodzieży z VI Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Wąskiej w Krakowie.
W przedszkolach, policjanci omówili elementarne zasady poruszania się po drogach, w tym prawidłowe przechodzenie przez jezdnię na przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez niej. Przy pomocy kolorowych tablic maluchy wskazywały jakich sytuacji należy unikać, aby nie spowodować zagrożenia. Dzieci wcieliły się również w rolę policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniu z wykorzystaniem tarczy do zatrzymywania pojazdów oraz miały możliwość przymierzenia policyjnej czapki i odblaskowej kamizelki. Mundurowi zachęcali też najmłodszych do noszenia elementów odblaskowych, które sprawiają, że pieszy jest lepiej widoczny na drodze po zmroku.
Zajęcia z młodzieżą licealną rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji na temat zmian w przepisach dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym pieszych, rowerzystów i osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych. Mundurowi przedstawili analizy dotyczące głównych przyczyn wypadków na drogach, a także omówili statystyki dotyczące sprawców zdarzeń. Ponadto funkcjonariusze apelowali do licealistów jako przyszłych młodych kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na fakt, że właśnie w przeciągu dwóch lat od momentu otrzymania prawa jazdy najłatwiej jest utracić swoje uprawnienia. Wspominano również o prowadzonych przez policję działaniach związanych z nielegalnymi wyścigami. W tym między innymi o konsekwencjach udziału w tego typu zjazdach, a co najważniejsze podkreślano, że brawurowa jazda może przyczynić się do poważnych w skutkach wypadków.
Spotkanie z licealistami było też okazją do omówienia specyfiki i charakteru pracy w policji, a chętnym przedstawiono zasady rekrutacji dla kandydatów starających o wstąpienie do formacji.