Aktualności

80 ROCZNICA EGZEKUCJI POLICJANTÓW - CZŁONKÓW POLSKIEGO RUCHU OPORU NA TERENIE OBOZU KONCENTRACYJNEGO KL PLASZÓW

Data publikacji 10.11.2023

Dziś na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczczono pamięć poległych policjantów – Członków Polskiego Ruchu Oporu. Przed tablicą patrona Ludwika Drożańskiego oraz Krzyżem Martyrologicznym i Obeliskiem poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej, zamordowanym przez NKWD w 1940 roku zostały uroczyście złożone kwiaty.

Delegacja udała się także na teren dawnego obozu w Płaszowie, gdzie złożono kwiaty przed Obeliskiem upamiętniającym egzekucję 40 „granatowych policjantów” - żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców  na przełomie lat 1943-44.

W uroczystościach udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion oraz m.in. pani Anna Sikora, córka granatowego policjanta Franciszka Banasia, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 wraz z przewodniczącą panią Grażyną Tęczar, Michał Chlipała wiceprezes Fundacji Pamięci Policji Państwowej  II RP oraz uczniowie klasy mundurowej XVI LO w Krakowie. Modlitwę przed Obeliskiem upamiętniającym egzekucję 40 „granatowych policjantów” poprowadził ks. dr inż. Mateusz Kowalcze.

6 listopada 1943 roku wyrokiem niemieckiego sądu doraźnego SS i Policji w Krakowie, na terenie obozu koncentracyjnego KL Plaszow, wykonano karę śmierci przez rozstrzelanie na 12 funkcjonariuszach Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa Distrikt Krakau, oskarżonych o przynależność do zbrojnego polskiego podziemia (członków Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, ZWZ/AK) i działalność konspiracyjną. To nie była pierwsza taka egzekucja dokonana na "granatowych policjantach". W okresie od lutego 1943 roku do sierpnia 1944 roku, tylko na obszarze Distikt Krakau aresztowano kilkudziesięciu "policjantów granatowych". Więźniów kierowano na śledztwo do siedziby gestapo w Domu Śląskim przy ulicy Pomorskiej 2. Po jego zakończeniu ofiary wywożono do między innymi do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, gdzie jako skazanych w parodii procesu przez policyjny sąd doraźny na egzekucję, rozstrzeliwano przed niemieckim plutonem egzekucyjnym. Na terenie samego tylko obozu koncentracyjnego KL Plaszow rozstrzelano ich około 40 w kilku zbiorowych i w kilkunastu pojedynczych egzekucjach. Pamiętać jednak należy, iż nie było to jedyne miejsce egzekucji na terenie Krakowa czy Małopolski, gdzie wykonywano wyroki śmierci na "policjantach granatowych" oskarżonych o działalność konspiracyjną czy przynależność do ruchu oporu. Do takich miejsc zaliczał się Fort Krzesławice czy obszar Puszczy Niepołomickiej.

  • warta honorowa przed tablicą pamięci Ludwika Drożańskiego
  • Komendant wojewódzki policji składa kwiaty przed tablicą pamięci patrona Komendy
  • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie
  • Michał Chlipała przed tablicą pamięci
  • uczestnicy uroczystości przed obeliskiem pamięci zamordowanych policjantów II RP
  • Komendant wojewódzki Policji przed obeliskiem pamięci zamordowanych policjantów II RP
  • uczestnicy uroczystości przed obeliskiem pamięci zamordowanych policjantów II RP
  • obelisk pamięci zamordowanych policjantów II RP
  • uroczystości na terenie byłego obozu w Płaszowie
  • Tablica pamięci policjantów na terenie byłego obozu w Płaszowie
Powrót na górę strony